Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2021
Spięcie elektryczne to jedna z częściej spotykanych usterek związanych z awarią instalacji elektrycznej. Dochodzi do niej w wyniku nieprawidłowego użytkowania urządzeń elektrycznych. Może mieć poważne skutki, dlatego ważne jest, aby za wszelką cenę jej zapobiec. Co jednak zrobić, gdy już dojdzie do zwarcia elektrycznego? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i zapewnij bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim.
Awarie instalacji elektrycznej
Występowanie usterek instalacji elektrycznej to coś, co może spotkać każdego z nas. Czasami wina leży bezpośrednio po naszej stronie, ponieważ np. jeden ze sprzętów elektrycznych używaliśmy niezgodnie z wytycznymi producenta. Bardzo często zdarza się też jednak tak, że awaria nie jest zależna od nas i naszego postępowania.
Wyróżniamy wiele rodzajów usterek związanych z funkcjonowaniem infrastruktury elektrycznej, jednak do najpopularniejszych zaliczamy:
- zwarcie prądowe;
- niedostateczna izolacja w obwodach elektrycznych;
- przeciążenie instalacji;
- wybite bezpieczniki (zwane również korkami).
Każda z wymienionych awarii może się od siebie różnić pod wieloma względami. Ważne natomiast jest, aby podczas jej wystąpienia postąpić tak, aby zagwarantować sobie i pozostałym domownikom jak największe bezpieczeństwo.
Więcej na temat awarii instalacji elektrycznych dowiesz się z naszego wpisu 7 najpoważniejszych usterek elektrycznych w domu – sprawdź, co może Cię spotkać i jak temu przeciwdziałać.
Co się dzieje podczas spięcia elektrycznego? Oznaka spięcia w instalacji
Kiedy dochodzi do zwarcia elektrycznego, często słychać charakterystyczny „trzask”. Towarzyszą temu również inne zjawiska, jak np. wybicie korków, czyli całkowite odcięcie dopływu prądu w obrębie danego pomieszczenia lub całego mieszkania. Gorsza sytuacja następuje wtedy, gdy podczas spięcia elektrycznego dochodzi do pożaru. Wówczas nasze postępowanie powinno być zupełnie inne, niż w poprzednim przypadku.
Co robić, kiedy wystąpi spięcie elektryczne w naszym domu?
W zależności od tego, jak poważna jest sytuacja po wystąpieniu zwarcia elektrycznego w danym budynku, nasze postępowanie będzie nieco inne. Jeśli doszło do spięcia i wyłączyły się bezpieczniki – nie ma większych powodów do obaw. Wystarczy upewnić się, że prąd został całkowicie odcięty, a wskazywać na to mogą wybite wszystkie korki w skrzynce rozdzielczej. Kiedy jednak po zwarciu wybuchł pożar, nasze postępowanie powinno być nieco inne:
- przede wszystkim – niezmiennie – musimy zachować tzw. zimną krew. Bez tego bowiem nie będziemy w stanie logicznie myśleć;
- po drugie: należy odłączyć zasilanie prądu, czyli postąpić podobnie, jak opisaliśmy to wyżej – sprawdzić, czy wszystkie bezpieczniki są wyłączone, a jeśli nie, to niezwłocznie je wyłączyć;
- kolejnym krokiem powinno być wezwanie pomocy – w tym przypadku może to być straż pożarna, ale również pogotowie elektryczne, a jeśli są jacyś ranni – także pogotowie ratunkowe;
- należy niezwłocznie ewakuować domowników, a jeśli do zdarzenia doszło w bloku – trzeba poinformować o tym sąsiadów oraz – jeśli jest taka możliwość – poprosić ich o pomoc w dalszym szerzeniu informacji;
- warto także spróbować samodzielne ugasić pożar, jednak bardzo ważne jest, aby pamiętać, że w przypadku urządzeń elektrycznych można używać jedynie gaśnicy proszkowej i śniegowej.
Zdaniem eksperta
„Zwarcie elektryczne może okazać się niebezpieczne dla wszystkich domowników. Ważne więc jest, aby używać wszystkich sprzętów zgodnie z ich przeznaczeniem oraz z przestrzeganiem wszelkich wytycznych, określonych przez producenta ” – mówi elektryk Paweł Piekarczyk
Przyczyny wystąpienia zwarcia elektrycznego
Przyczyn spięcia elektrycznego może być wiele. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku nieuważnego używania sprzętów, jednak nie są to jedyne przypadki. Może się to także zdarzyć, gdy dochodzi do kilku innych sytuacji.
Instalacja elektryczna jest nieprawidłowo wykonana
Jest to błąd dokonany na etapie projektowania całej infrastruktury elektrycznej lub podczas jej wykonywania.
Instalacja elektryczna jest stara i nie przechodzi systematycznych przeglądów
Warto wspomnieć, że w przypadku instalacji elektrycznej, zwłaszcza tej w wiekowych budynkach, przeglądy są niezwykle istotne, ponieważ mogą podczas nich wyjść wszelkie nieprawidłowości.
Doszło do przeciążenia
Np. poprzez podłączenie jednocześnie zbyt dużej ilości urządzeń w obrębie jednego pomieszczenia.
Do gniazdka elektrycznego zostało podłączone zepsute urządzenie
Jest to bardzo częsta przyczyna spięcia elektrycznego. Urządzenie nie zawsze musi być zepsute, czasami wystarczy, że jego kabel jest wadliwy.
Do gniazdka elektrycznego dostała się woda
Bardzo często dochodzi do tego w kuchni lub łazience. Warto więc w tych pomieszczeniach zainwestować w specjalne kontakty z zamykanymi klapkami, stanowiącymi zabezpieczenie przed przypadkowym „chluśnięciem” wodą.
Doszło do zniszczenia kabla, który podłączony jest do gniazdka
W tym przypadku warto pamiętać, że może się to wydarzyć nie tylko w wyniku naszych działań, ale także np. przez różne mniejsze lub większe zwierzęta, jak mysz czy kot.
Jak zapobiegać występowaniu zwarć elektrycznych?
Spięcie elektryczne może być poważną awarią, niosącą ze sobą poważne konsekwencje. Warto więc zadbać o to, aby ryzyko powstania tej usterki było znikome. W tym celu o instalację elektryczną należy zadbać już w momencie jej projektowania. Chodzi tu głównie o zatrudnienie profesjonalnego elektryka, który bazując na swoim doświadczeniu i wiedzy, wszystko wykona z jak największą dokładnością. A to jest pierwszym krokiem w stronę naszego bezpieczeństwa w domu.
Autor artykułu
Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.
Zwarcie w mieszkaniu? Nie czekaj.
Wezwij elektryka: 662 192 344