Inteligentna instalacja jest atrybutem tzw. inteligentnego domu. Udogodnienie to znacznie ułatwia funkcjonowanie w takim mieszkaniu, chociażby przez możliwość ustawienia przypomnień o wywozie śmieci czy planowanym wyjeździe. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym dokładniej jest inteligentna instalacja elektryczna i w jakich budynkach można ją zastosować? Zapraszamy!
Czym jest inteligentna instalacja elektryczna?
Inteligentna instalacja elektryczna to system kompatybilnych sterowników, połączonych ze sobą odpowiednimi kablami i przewodami. W domu z opisywaną instalacją muszą znaleźć się specjalne czujniki, dzięki którym system wyczuwa, czy i ewentualnie co należy zmienić. Czujki powinny być rozmieszczone w odpowiednich miejscach, ponieważ tylko wtedy cała instalacja będzie działać zgodnie z wszelkimi założeniami.
Jak działa inteligentna instalacja elektryczna?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie w swoim domu udogodnień, takich jak inteligentna instalacja elektryczna. Wspomniana nazwa nie jest jedynym znanym określeniem. Używane są bowiem także stwierdzenia: inteligentny dom, który w wersji angielskiej brzmi „smart home”, BMS (Building Management System) czy okablowanie strukturalne. Wszystkie te nazwy nawiązują jednak do ogólnie pojętego, inteligentnego zarządzania domem.
Działanie inteligentnej instalacji elektrycznej z pozoru jest bardzo proste. Opiera się na obsłudze kilku specjalnie do tego przeznaczonych aplikacji. Te z kolei znajdują się w smartfonie oraz panelu umiejscowionym na stałe w domu, służącym do obsługi całego systemu. W teorii wszystko jest banalne. W rzeczywistości jednak samo przygotowanie takiej infrastruktury instalacyjnej może być niezwykle czasochłonne.
Zdaniem eksperta
„Pierwszym krokiem do wykonania każdej infrastruktury przewodów powinno być jej dokładne i skrupulatne zaprojektowanie. Tak samo jest w przypadku inteligentnej instalacji elektrycznej. Właściciele danego domu powinni na początku zastanowić się, jakie dokładnie funkcje ma spełniać ich smart home, a później dopasować do tego wszelkie połączenia elektryczne” –mówi elektryk Paweł Piekarczyk
Kto powinien być odpowiedzialny za wykonanie inteligentnej instalacji elektrycznej?
Nie od dziś wiadomo, że jeśli zależy nam na jakości wykonanych robót, należy zatrudnić do tego specjalistów z danej dziedziny. Podobnie jest w przypadku elektryki. Zaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznej w domu powinno leżeć po stronie profesjonalnego elektryka. Jego wiedza, a przede wszystkim doświadczenie, umożliwią wykonanie infrastruktury tak, jak powinno być ona zrobiona. Podczas planowania instalacji ważne jest, aby dokładnie przemyśleć, jak i którędy powinny biec poszczególne przewody, ponieważ jest to pierwszy krok do tego, aby funkcjonowanie w danym budynku było bezproblemowe i sprawne.
Jakie funkcje ma inteligentna infrastruktura elektryczna?
Dom wyposażony w inteligentną instalację elektryczną, czyli tzw. smart home, ma wiele istotnych funkcji. Wszystko to możliwe jest oczywiście dzięki wykonaniu odpowiedniej infrastruktury przewodowej, która łączy poszczególne sprzęty, umożliwiając im współdziałanie ze sobą. Do ciekawszych możliwości zaliczamy:
- zaprogramowanie elektrycznych rolet okiennych tak, aby o określonej godzinie rankiem się odsuwały, wieczorem z kolei – zasuwały;
- automatyczne włączanie i wyłączanie ogrzewania – dzięki wspomnianym wcześniej czujnikom system wyczuwa, jaka temperatura panuje w danym pomieszczeniu, porównuje ją z oczekiwaną, określoną wcześniej w aplikacji i na tej podstawie decyduje, czy ogrzewanie powinno zostać włączone czy wyłączone;
- anonsowanie przypomnień, np. o wywozie śmieci, planowanym spotkaniu czy wyjeździe – należy jednak pamiętać, że wszystkie te przypomnienia pojawią się jedynie w przypadku, gdy system dostanie informację, że ma o tym przypomnieć. Nie jest to bowiem maszyna, która automatycznie wychwytuje nasze plany i wprowadza je do swojej pamięci;
- wyłączanie klimatyzacji w momencie otworzenia okien – domy wyposażone w klimatyzację mają możliwość oszczędzania, dzięki zastosowaniu inteligentnej instalacji. System bowiem odnotowuje moment otwarcia okien i gdy klimatyzacja jest wówczas włączona – automatycznie ją wyłącza.
Z czego składa się inteligentna instalacja elektryczna w „smart home”?
W każdym domu z inteligentną instalacją elektryczną musi znaleźć się kilka niezbędnych sprzętów, umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury. Są to m.in.
- odpowiednio zaplanowany i wykonany system okablowania, który umożliwi połączenie ze sobą poszczególnych sprzętów;
- panel sterowania, czyli tzw. centrala, która jest podstawą do sprawnego zarządzania smart-domem;
- czujniki w poszczególnych pomieszczeniach, umożliwiające systemowi kontrolowanie panujących warunków i porównywanie ich z tymi pożądanymi, zaznaczonymi w aplikacji.
Właściwie przygotowana instalacja elektryczna jest bardzo ważna – nie tylko w przypadku, gdy decydujemy się na inteligentną infrastrukturę. Jest to kluczowe, ponieważ jedynie wówczas możemy mieć pewność, że ryzyko wystąpienia zwarć prądowych czy przeciążeń elektrycznych będzie znikome.
Gdzie można zastosować inteligentną infrastrukturę elektryczną?
„Smart home” to określenie nawiązujące do domu. Nie jest jednak powiedziane, że tylko tam można zastosować inteligentną instalację elektryczną. Coraz częściej jest ona bowiem spotykana w nowo wybudowanych biurowcach, których właściciele stawiają na nowoczesne rozwiązania. Jest to nie tylko fajna forma ułatwienia funkcjonowania w danym budynku, ale także sposób na niemałe oszczędności.
Autor artykułu
Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.
Nie wiesz, kto mógłby wykonać inteligentną instalację elektryczną w Twoim domu?
Zadzwoń: 662 192 344