Instalacja elektryczna w każdym domu i mieszkaniu jest niezwykle ważna. To właśnie ona odpowiada za dostarczenie prądu w każdy kąt pokoju. Jeśli dojdzie do jakiegokolwiek jej uszkodzenia możemy być skazani na brak energii, która w dzisiejszych czasach jest podstawą codziennego funkcjonowania. Dowiedz się, czym dokładnie jest przeciążenie instalacji elektrycznej, kiedy do niego dochodzi oraz jak można temu zapobiec. Zapraszamy!

Kiedy może wystąpić przeciążenie instalacji elektrycznej?

Czym jest przeciążenie instalacji elektrycznej?

W przypadku infrastruktury kablowej, czyli systemu wszystkich kabli, biegnących po całym domu, bardzo łatwo o jakąkolwiek awarię. Wystarczy, przykładowo, podczas wbijania w ścianę gwoździka, na którym ma zawisnąć ramka ze zdjęciem, natrafić na jeden z przewodów. Wówczas dotyka nas problem, ponieważ przychodzi konieczność naprawienia usterki, co może okazać się niełatwe.

Jedną z poważniejszych awarii może być przeciążenie instalacji elektrycznejObjawia się ono wytwarzaniem znacznej ilości ciepła w obrębie poszczególnych elementów składowych infrastruktury. Jeśli podwyższona temperatura panuje przez dłuższy czas, może to prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zwarcie prądowe, a w niektórych sytuacjach nawet pożar. 

Kiedy może dojść do przeciążenia instalacji elektrycznej?

Do przeciążenia instalacji elektrycznej może dojść w wyniku jej nieuważnego i niemądrego użytkowania. To z kolei często wynika z braku czasu – zależność bowiem jest bardzo prosta. Wracamy do domu po całym dniu pracy i przychodzi czas na ugotowanie obiadu, włączenie zmywarki (bo wcześniej o tym zapomnieliśmy), a także pralki. Uruchamiany więc kuchenkę elektryczną w celu nastawienia wody na makaron, a do tego także pozostałe wspomniane sprzęty – tak, aby zaoszczędzić jak najwięcej czasu. Nierzadko postanawiamy również włączyć sobie telewizor, aby dowiedzieć się, co nowego dzieje się na świecie. A po całym dniu pisania maili i wykonywania ważnych telefonów – należy naładować inne urządzenia: telefon, laptopa, a czasami nawet dwa, ponieważ zarówno ten osobisty, jak i służbowy. 

W takiej sytuacji instalacja elektryczna jest niezwykle obciążona i często nie jest w stanie „udźwignąć” tego ciężaru. Kiedy moc energii, jaką chcemy pobrać jest większa, niż ta, do której została przystosowana cała nasza infrastruktura, pojawia się problem, który nierzadko prowadzi do przeciążenia instalacji elektrycznej i jej trwałego uszkodzenia.

Zdaniem eksperta

„Podczas codziennego funkcjonowania należy pamiętać o tym, aby nie włączać wszystkich sprzętów, czerpiących znaczną ilość prądu, jednocześnie. W przeciwnym razie może dojść do przeciążenia instalacji elektrycznej, a nierzadko także do zepsucia się poszczególnych urządzeń” – mówi elektryk Paweł Piekarczyk

Jakie są skutki przeciążenia infrastruktury elektrycznej? 

Kiedy dochodzi do przeciążenia instalacji elektrycznej, znacznie podnosi się temperatura wszystkich przewodów, wchodzących w jej skład. To z kolei powoduje uszkodzenie całej infrastruktury. W niektórych sytuacjach, kiedy przeciążenie nie zostało zauważone przez dłuższy czas oraz nie zadziałały odpowiednie zabezpieczenia, może dojść nawet do wybuchu pożaru. Czasami dochodzi też do takiej sytuacji, że zostają uszkodzone sprzęty, które pierwotnie doprowadziły do przeciążenia instalacji elektrycznej.

Do takich skutków nie powinno dojść, ponieważ w każdym domu są zabezpieczenia instalacji elektrycznej. W momencie, gdy dochodzi do awarii, powinno wystąpić wybicie bezpieczników, przez co odcięty zostałby dopływ prądu. Jeśli nie zadziała to we wskazany sposób, świadczyć może to o uszkodzeniu korków. Zdarza się też tak – zwłaszcza w przypadku starych instalacji elektrycznych – że bezpieczniki, ze względu na swój wiek, nie działają jak należy. Wówczas należy skontaktować się z profesjonalnym elektrykiem, który oceni, co w takim przypadku należy zrobić. 

Co zrobić, gdy dojdzie do przeciążenia instalacji elektrycznej?

W każdym domu przeciążenie instalacji elektrycznej może wyglądać nieco inaczej. Powody, które do tego doprowadziły, także mogą być różne, przez co ciężko jest dać jeden, uniwersalny sposób postępowania w przypadku wystąpienia opisywanej awarii.

Osoby, które nie znają się na elektryce, w poważniejszych sytuacjach powinny zadzwonić na pogotowie elektryczne. Szczególnie, jeśli przeciążenie instalacji doprowadziło do wystąpienia zwarcia. Kiedy natomiast wybuchnie pożar, należy niezwłocznie zadzwonić po straż i powiadomić wszystkich pozostałych domowników, aby opuścili dany budynek. Może to bowiem być niebezpieczne nie tylko dla ich zdrowia, ale także życia. 

Jak zapobiegać występowaniu przeciążeń instalacji elektrycznej?

Podstawą w przypadku zapobiegania przeciążeniom instalacji elektrycznej, jest jej prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. Osoba za to odpowiedzialna, powinna przemyśleć dokładnie, jakie parametry powinna mieć dana infrastruktura. Co więcej, ważne jest również pamiętanie o tym, aby nie włączać wszystkich sprzętów – o dużym poborze mocy – jednocześnie. 

Istotne jest także przeprowadzanie regularnych pomiarów elektrycznych, które pozwalają stwierdzić, czy instalacja nadaje się do użytku. Niekiedy badanie takie może ujawnić błąd, który, niezauważony, mógłby przyczynić się do wystąpienia poważnych i nierzadko niebezpiecznych konsekwencji.

Autor artykułu

Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.

Podejrzewasz u siebie przeciążenie instalacji elektrycznej?

Nie czekaj i zadzwoń: 662 192 344

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Przeciążenie instalacji elektrycznej – czym jest i kiedy może do niego dojść?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie : *
1 × 1 =


Paweł - Elektryk

662 192 344

TEL