Ostatnia aktualizacja: 26 maja 2021
Elektryczność w każdym domu jest niezwykle ważna. Obecnie nikt nie wyobraża sobie życia bez dostępu do prądu, ponieważ coraz częściej jest on niezbędny już nie tylko podczas relaksu, ale także do pracy. Aby wszystko to przebiegało w sposób sprawny oraz przede wszystkim bezpieczny, musimy zadbać o to, żeby instalacja elektryczna była w dobrym stanie. Dowiedz się, dlaczego pomiary elektryczne są tak ważne i jak często należy je wykonywać.
Czym są pomiary elektryczne?
Pomiary elektryczne to nieskomplikowana czynność, umożliwiająca sprawdzenie funkcjonowania instalacji elektrycznej. Odpowiedzialność za pilnowanie systematyczności przeprowadzania pomiarów leży zazwyczaj na właścicielu danego budynku mieszkalnego lub jego zarządcy.
Jak często powinno wykonywać się pomiary elektryczne?
Najważniejsza w przypadku pomiarów elektrycznych jest systematyczność. Częstotliwość z kolei powinna być kwestią indywidualną, zależną od każdej instalacji. Jeśli mowa o nieco starszej, znajdującej się w wiekowym budynku, warto dokonywać badań eksploatacyjnych częściej. W przypadku nowej infrastruktury elektrycznej pomiary mogą być przeprowadzane rzadziej, jednak w obu sytuacjach maksymalna różnica między jednym a drugim przeglądem może wynosić 5 lat. Tzn. jeśli Twoja instalacja przeszła badanie w 2020 roku, kolejne powinno odbyć się w 2025 – lub wcześniej.
Warto też pamiętać o tym, że jeśli mamy podejrzenie, że z naszą instalacją elektryczną może być coś nie tak, nie należy czekać, aż minie wspomniane 5 lat. Należy przeprowadzić badanie wcześniej – tak, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku i nie grozi nam, jako domownikom, żadne niebezpieczeństwo.
Kto może przeprowadzić pomiary elektryczne?
O ile odpowiedzialność za chęć wykonania pomiarów elektrycznych leży na właścicielu budynku, o tyle samo badanie eksploatacyjne leży po stronie elektryka. Kluczowe jest, aby posiadał on odpowiednie kwalifikacje, pozwalające na przeprowadzanie tego rodzaju pomiarów. Decydując się na daną usługę, można poprosić o potwierdzenie posiadania odpowiednich umiejętności posiadanym zaświadczeniem.
Bardzo ważne jest, aby pomiarów elektrycznych dokonywała osoba z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Bez tego bowiem może okazać się, że badanie nie da nam pożądanych efektów.
Zdaniem eksperta
„Każda instalacja elektryczna jest inna i każda wymaga innej „pielęgnacji”. Jednym z podstawowych kroków jest wykonywanie regularnych pomiarów elektrycznych. Badania muszą być przeprowadzane nie rzadziej niż co 5 lat, jednak jeśli zachodzi taka potrzeba, warto zdecydować się na nie nieco wcześniej. W tym przypadku lepiej przeprowadzić zbyt dużo, niż zbyt mało pomiarów, ponieważ ta opcja może stanowić niebezpieczeństwo dla użytkowników danej instalacji” – mówi elektryk Paweł Piekarczyk
Jakie pomiary elektryczne są wykonywane podczas badania eksploatacyjnego?
Pomiary elektryczne to ogólna nazwa badań eksploatacyjnych instalacji. Kryją się pod nią inne, konkretniejsze określenia. Są to m.in.:
- pomiary rezystancji izolacji – nazwa może być w pierwszej chwili dziwna i niewiele mówiąca. W skrócie chodzi jednak o to, że pomiar ten umożliwia sprawdzenie, w jakim stanie są kable w danej instalacji. Jeśli infrastruktura elektryczna została zaprojektowana i wykonana w sposób przemyślany, badanie nie sprawi większej trudności i przebiegnie szybko;
- pomiar impedancji pętli zwarcia – w przypadku tego pomiaru zależy nam na sprawdzeniu, czy zabezpieczenia dobrane do naszej instalacji elektrycznej są prawidłowe. Wyniki, które wychodzą podczas ich mierzenia, powinny pokrywać się z tymi, widocznymi na projekcie. Istnieją granice pewnych, niewielkich odstępstw;
- pomiar wyłączników RCD – szczególnie ważny jest, gdy w danym budynku występuje układ sieci TT. Wówczas bowiem RCD, czyli inaczej mówiąc „różnicówka”, jest jednym z najważniejszych zabezpieczeń.
Regularne przeprowadzanie pomiarów elektrycznych pomaga w zapobieganiu wszelkim awariom instalacji, takim jak: zwarcia prądowe czy wybicie bezpieczników.
Protokół z pomiarów elektrycznych
Bardzo ważne jest, aby po wykonaniu pomiarów elektrycznych, dostać z nich kompletny protokół. Dokument ten powinien zawierać kilka elementów:
- numery świadectw kwalifikacyjnych elektryka, który dokonywał pomiarów;
- wyniki pomiarów i ich krótka, ale rzeczowa ocena;
- podpis osoby uprawnionej do wykonywania pomiarów;
- numer protokołu – nie zawsze jest on nadawany;
- dane budynku, w którym dokonywano pomiarów elektrycznych.
Cena pomiarów elektrycznych w jednym budynku
Pomiary elektryczne w każdym budynku mogą wyglądać inaczej, w związku z czym inna będzie także ich długość. Z tym z kolei wiąże się bezpośrednio cena usługi elektrycznej. Zależna jest ona także od samej instalacji elektrycznej, znajdującej się w danym domu lub mieszkaniu. Jeśli infrastruktura jest dosyć stara, bardzo możliwe, że pomiary będą wymagały nieco więcej pracy, wysiłku i czasu, który trzeba będzie na nie poświęcić.
Autor artykułu
Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.
Mija 5 lat od ostatniego pomiaru elektrycznego? Najwyższa pora wezwać elektryka.
Zadzwoń: 662 192 344