Właściwe rozmieszczenie gniazdek w łazience to podstawa bezpieczeństwa i wygodnego funkcjonowania. Muszą znajdować się one w takim miejscu, aby jednocześnie był do nich łatwy dostęp i możliwość podłączenia potrzebnych urządzeń elektrycznych, jak również aby spełniały określone normy i nie zagrażały bezpieczeństwu użytkowników. Lokalizacja kontaktów w pomieszczeniu powinna być dobrze przemyślana. Podpowiadamy, jak rozplanować ułożenie gniazdek elektrycznych w łazience.

Jak rozplanować gniazdka w łazience?

Dlaczego właściwe rozmieszczenie gniazdek w łazience jest ważne?

Gniazdka przyłączone do instalacji elektrycznej umożliwiają działanie podłączonych do nich urządzeń. W przypadku łazienki najczęściej są to między innymi pralka i suszarka, suszarka do włosów, szczoteczka elektryczna, golarka czy lokówka. Podłączenia do sieci elektrycznej wymagają również na przykład piece gazowe. Właściwe rozmieszczenie i ulokowanie gniazdek w łazience to niezwykle istotna kwestia. Do kontaktów z jednej strony musi być łatwy i wygodny dostęp, aby w razie problemów można było szybko je naprawić, a z drugiej – muszą znajdować się w strategicznych punktach pomieszczenia, aby spełniały funkcje praktyczne. Dodatkowo muszą to być gniazdka zgodne z odgórnie narzuconymi normami dotyczącymi standardów bezpieczeństwa.

Jakie są zasady umiejscowienia gniazdek elektrycznych w łazience?

Rozmieszczenie gniazdek w łazience regulują odpowiednie przepisy, do których należy się bezwzględnie stosować. Według nich gniazdka elektryczne:

  • muszą mieć odpowiednią ochronę (minimum IP44) – tak zaprojektowane gniazdka są odporne na działanie wilgoci i przypadkowe zachlapania wodą;
  • nie mogą zostać zamontowane przy źródle wody (prysznice, wanny, krany i umywalki) ani w bezpośrednim jej sąsiedztwie;
  • muszą być podłączone do autonomicznych obwodów elektrycznych, które z kolei są wyposażone w wyłączniki różnicowoprądowe (RCD) – dzięki nim, w przypadku wykrycia jakiejkolwiek nieprawidłowości w przepływie prądu, zasilanie zostanie natychmiast odłączone.

Jaki wyróżniamy strefy łazienki?

Łazienkę możemy podzielić na poszczególne strefy, które pomagają w późniejszym umiejscowieniu gniazdek. Wyróżniamy:

  • strefę 0 i strefę I – obejmują one bezpośrednie okolica prysznica lub wanny, gdzie instalacja gniazdek elektrycznych jest bezwzględnie zabroniona przez wzgląd na wysoce prawdopodobny kontakt z wodą;
  • strefa II – określa obszar w pobliżu źródeł wody; takie gniazdka muszą spełniać bardzo wysokie wymogi ochronne (co najmniej IP44 lub wyższe), aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo przed porażeniem prądem;
  • strefa III – to obszar oddalony od źródeł wody i mniej narażony na zachlapania; można tam montować standardowe gniazdka, choć wziąć zaleca się stopień ostrożności ze względu na specyfikę pomieszczenia (w tym szczególnie wilgoć).

Gdzie rozlokować gniazdka w łazience?

Gniazdka najczęściej instalujemy na ścianie. Można umiejscowić je w strefie II łazienki (z obecnością odpowiednich zabezpieczeń) lub bezpiecznie w strefie III. Z pewnością jeden z kontaktów powinien znajdować się w pobliżu pralki, żeby umożliwić jej poprawne działanie. Częstym wyborem jest również gniazdko zainstalowane nieopodal lustra, dzięki czemu można wygodnie użyć suszarki do włosów czy golarki. Innowacyjnym rozwiązaniem, coraz częściej stosowanym w nowoczesnych aranżacjach wnętrz, jest montaż kontaktu elektrycznego w jednej z łazienkowych szuflad. Według przyjętych standardów w łazience powinny się znajdować minimum 3 gniazdka, pomiędzy którymi będzie przynajmniej 2-metrowa przerwa. Zalecana odległość kontaktu od umywalki wynosi 60 cm.

Zdaniem eksperta

„Gniazdka w łazience powinny być przede wszystkim bryzgoszczelne, posiadające II stopień ochrony. Odporność na wilgoć i ewentualne zachlapania oferują na przykład kontakty IP44. Dodatkowo gniazdka muszą być wyposażone w uziemienie, co gwarantuje dodatkową ochronę przed pożarem. Kolejnym istotnym czynnikiem jest obudowa, która powinna izolować części elektryczne od środowiska zewnętrznego charakterystycznego dla łazienki, a więc pary i wody. Dlatego poza funkcjonalnością, wybierając gniazdka, należy brać pod uwagę również kwestie bezpieczeństwa” – mówi elektryk Paweł Piekarczyk

Komu zlecić montaż gniazdek elektrycznych?

Montaż gniazdek elektrycznych warto powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi. Zadanie to wymaga specjalistycznej wiedzy, a także wykorzystania profesjonalnych narzędzi. Dodatkowo fachowiec może pomóc wybrać odpowiednie miejsce dla kontaktów, poinformuje o najlepszych możliwościach i wybierze gniazdko spełniające określone normy. To pewne i bezpieczne rozwiązanie.

Czym może skutkować złe podłączenie gniazdek do instalacji?

Niewłaściwe podłączenie gniazdek jest bardzo niebezpieczne i może przynieść groźne konsekwencje. Skutkami złego montażu i podłączenia mogą być na przykład:

  • zagrożenie życia lub zdrowia użytkowników, w tym porażenie prądem;
  • powstanie pożarów na skutek zwarcia prądowego;
  • niepoprawne działanie podłączonych urządzeń elektrycznych;

awarie instalacji elektrycznej, w tym wybijanie bezpieczników, skoki napięcia czy przeciążenia instalacji.

Autor artykułu

Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.

Szukasz elektryka, który pomoże Ci rozplanować i zamontować gniazdka w łazience?

Zadzwoń: 662 192 344

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Jak rozplanować gniazdka w łazience?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie : *
4 + 19 =


Paweł - Elektryk

662 192 344

TEL