Ostatnia aktualizacja: 19 września 2024

Decydując się na budowę własnego domu, warto mieć świadomość tego, że wszystkie ważne decyzje będą na naszej głowie. Należy więc odpowiednio wcześnie dowiedzieć się – najlepiej z wiarygodnych źródeł – jak postępować w kwestii konkretnych zagadnień. Jednym z niemałych problemów może być planowanie instalacji elektrycznej – zwłaszcza w taki sposób, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna dla domowników. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak krok po kroku zaplanować infrastrukturę przewodów w Twoim domu! Gwarantujemy, że dzięki temu znacznie ułatwimy Twoje zadanie.

Kiedy wykonać odbiór instalacji elektrycznej budynku?

Odbiór instalacji elektrycznej budynku – co to jest?

Odbiór instalacji elektrycznej obiektu to szereg czynności, które polegają na sprawdzeniu i ocenieniu poprawności wykonania instalacji elektrycznej w danym budynku (prywatnym, firmowym lub użyteczności publicznej). Podczas przeprowadzania kontroli i pomiarów elektrycznych, specjalista ocenia bezpieczeństwo systemów i określa, czy ich praca nie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia użytkowników obiektu. Odbiór instalacji elektrycznej obejmuje między innymi sprawdzenie:

  • poprawności wykonania instalacji (czy wszystkie elementy są prawidłowo założone i podłączone, czy kable i przewody zostały zabezpieczone, czy gniazdka i włączniki oraz inne komponenty elektryczne są zgodne z obowiązującymi normami);
  • bezpieczeństwa (fachowa ocena, czy instalacja jest bezpieczna w użytkowaniu, nie powoduje zwarć prądowych, spełnia wymogi ochronne);
  • zgodności z dokumentacją (czy instalacja posiada wszystkie niezbędne dokumenty oraz czy została wykonana zgodnie z przepisami prawa budowlanego);
  • stanu technicznego i jakości wykonanej instalacji za pomocą pomiarów.

Kiedy należy przeprowadzić odbiór instalacji elektrycznej obiektu budowlanego?

W prawie budowlanym nie ma jednego, konkretnego terminu, który mówi o konieczności przeprowadzenia odbioru instalacji elektrycznej. Przepisy informują natomiast, że czynności te muszą zostać dokonane przed zakończeniem budowy lub przed złożeniem wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektu (art. 57). Oznacza to, że przed kontrolą instalacji elektrycznej budynek nie może zostać zagospodarowany oraz dopuszczony do użytku. Poświadczeniem odbioru instalacji jest określony protokół.

Kto może sporządzić i podpisać protokół?

Odbioru instalacji elektrycznej budynku może dokonać jedynie wykwalifikowany specjalista w dziedzinie elektryki. Wymagane są określone zezwolenia i certyfikaty. Pomiarów systemów elektrycznych obiektu i sporządzenia niezbędnego dokumentu może dokonać jedynie osoba z certyfikatem kwalifikacji G1. Uprawnienia te, wydawane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP), obejmują urządzenia i instalacje elektryczne oraz sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przesyłające, przetwarzające i zużywające energię elektryczną. Specjalista powinien posiadać uprawnienia kategorii E (eksploatacja) oraz kategorii D (dozór), które pozwolą przeprowadzić rzetelne pomiary kontrolne oraz przygotować i podpisać określony protokół.

Co zawiera protokół odbioru instalacji elektrycznej?

Protokół instalacji elektrycznej sporządza się na podstawie przeprowadzanych badań i pomiarów. Podczas kontroli elektryk sprawdza, czy instalacja została rozmieszczona w sposób poprawny, zgadza się z projektem budynku oraz jest bezpieczna dla użytkownika. Dokument musi zawierać wszelkie dane i informacje wymagane przez prawo budowlane. W protokole odbioru instalacji elektrycznej znajdują się między innymi:

  • dane elektryka przeprowadzającego odbiór;
  • dane wykonawcy instalacji elektrycznej oraz dane nieruchomości;
  • miejsce i datę, kiedy dokument został sporządzony;
  • dane pobrane z liczników energii elektrycznej;
  • wyniki przeprowadzonych badań (wraz z ewentualnymi uwagami);
  • ilość zamontowanych w obiekcie punktów elektrycznych;
  • moc zainstalowanych odbiorników;
  • wysokość usytuowania punktów elektrycznych oraz ich liniowość;
  • informacje o zastosowanych zabezpieczeniach;
  • podpisy osób zaangażowanych.

Zdaniem eksperta

„Odbiór instalacji elektrycznej to bardzo ważne zadanie, które powinno być przeprowadzone w sposób dokładny i rzetelny. Koszt całej procedury zależy od wielu czynników, między innymi stopnia skomplikowania zamontowanych systemów czy lokalizacji nieruchomości, dlatego zawsze jest ustalany indywidualnie. Ważność sporządzonego protokołu wygasa po trzech latach od daty wydania” –mówi elektryk Paweł Piekarczyk

Dlaczego wykonanie odbioru instalacji elektrycznej budynku jest ważne?

Pomiary wykonane podczas odbioru instalacji elektrycznej pozwalają nam ocenić, czy cały system elektryczny został zamontowany w sposób prawidłowy, spełnia wszelkie wymogi techniczne i jest bezpieczny dla użytkowników obiektu. Na etapie takiej kontroli mogą zostać wykryte wszelkie niedociągnięcia i nieprawidłowości, które później mogłyby skutkować przeciążeniem instalacji, cyklicznym wybijaniem bezpieczników czy niedostateczną izolacją. Montaż instalacji elektrycznej warto powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi, aby uniknąć późniejszych prac naprawczych, generujących dodatkowe koszty.

Autor artykułu

Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.

Potrzebujesz przeprowadzić odbiór instalacji elektrycznej budynku?

Zadzwoń: 662 192 344

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 5

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Odbiór instalacji elektrycznej w budynku – kiedy należy wykonać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie : *
40 ⁄ 20 =


Paweł - Elektryk

662 192 344

TEL