Awarie instalacji elektrycznych to sytuacje, które prawdopodobnie zdarzyły się każdemu z nas. Chociaż współcześnie jest ich coraz mniej, ponieważ korzystamy z nowoczesnych i mniej wadliwych systemów, nie oznacza, że nie zdarzą się już nigdy. Warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji, w jaki sposób reagować i jak rozpoznać ewentualne zagrożenia, ponieważ niektóre awarie mogą okazać się naprawdę niebezpieczne. Jakie są objawy groźnych usterek elektrycznych, które wymagają natychmiastowej interwencji fachowego elektryka? Podpowiadamy!
Dlaczego dochodzi do usterek systemów elektrycznych?
Z pewnością każdy z nas przeżył już niejedną awarię systemów elektrycznych. Niedziałające gniazdka, brak światła czy wybite bezpieczniki to sygnały, które świadczą o usterce. Czasem wynikają one z winy użytkownika (na przykład przez złe korzystanie z urządzeń elektrycznych i ignorowanie wskazówek od producenta), innym razem są efektem niesprawności instalacji. Współcześnie awarie zdarzają się coraz rzadziej, ponieważ nowe budynki wykorzystują innowacyjne rozwiązania technologiczne, które zapewniają efektywność i większe bezpieczeństwo. Technika czasem jednak zawodzi, warto więc znać sygnały świadczące o usterce i wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji.
Kiedy warto skorzystać z usług elektryka?
Nowoczesne systemy elektryczne są o wiele mniej wadliwe niż starsze, ale też bardziej skomplikowane. Z kolei instalacje w starych budynkach mogą okazać się niebezpieczne, szczególnie, jeśli zarządcy budynku nie dbali o regularną konserwację i zaniedbywali obowiązkowe przeglądy. Nie każda usterka wymaga natychmiastowej interwencji elektryka. Warto jednak skorzystać z szybkiej pomocy specjalisty wtedy, gdy:
- źródłem awarii nie są jedynie wybite korki w budynku;
- nie jesteśmy pewni, dlaczego doszło do usterki i gdzie szukać rozwiązania;
- pojawił się swąd spalenizny, dym, iskry lub nieprzyjemny zapach;
- problem powraca cyklicznie i pojawia się pomimo podjętych czynności naprawczych;
- korzystamy ze starej instalacji elektrycznej.
Zdaniem eksperta
„Instalacje elektryczne tworzą skomplikowane systemy. Wszelkie działania naprawcze wymagają specjalistycznej wiedzy i profesjonalnych narzędzi. Nie wszystkie awarie są jednoznaczne z niezwłoczną interwencją, ale niektóre z nich mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Warto umieć je rozpoznawać i natychmiast reagować. W takich wypadkach im szybsze zgłoszenie do całodobowego pogotowia elektrycznego i wezwanie specjalisty, tym lepiej” – mówi elektryk Paweł Piekarczyk
Jakie są objawy niebezpiecznych usterek elektrycznych?
Warto pamiętać, że każda awaria instalacji elektrycznej może być potencjalnie niebezpieczna – szczególnie, jeśli problemy pojawiają się cyklicznie i występują pomimo podjęcia prac naprawczych. Jeśli nie jesteśmy w stanie określić źródła usterki, zawsze warto skorzystać z pomocy profesjonalnego elektryka. Niektóre sytuacje wymagają jednak niezwłocznej interwencji, ponieważ mogą stwarzać zagrożenia zdrowia lub życia, na przykład ryzyko pożaru. Objawy, które powinny zaniepokoić, to między innymi:
- częste przepalanie bezpieczników (może świadczyć o przeciążeniu instalacji elektrycznej lub zwarciu prądowym);
- długotrwale migające lub pulsujące światła (mogą oznaczać problemy z napięciem), a także charakterystyczne trzaskanie;
- niepokojący dźwięk, na przykład szumy w instalacji (mogą wskazywać na uszkodzenia drutów lub problemy z połączeniem);
- częste palenie się urządzeń elektrycznych;
- niepokojące i częste nagrzewanie się gniazdek i wyłączników;
- wyczuwalny zapach spalenizny, zauważalny dym lub przeskakujące iskry.
Jakie są najczęściej spotykane usterki instalacji elektrycznych?
Najczęściej spotykanymi usterkami instalacji elektrycznych są przede wszystkim:
- wybicie bezpieczników w budynku;
- wyrwanie gniazdka elektrycznego;
- zepsute włączniki;
- defekty instalacji elektrycznych: zastosowanie nieprawidłowych przewodów, niewłaściwie umiejscowienie kabli i przewodów, za mała moc przełączeniowa, brak wykonania profesjonalnych pomiarów elektrycznych.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalnego elektryka?
W przypadku usterek związanych z instalacją elektryczną trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie i reagować za każdym razem, kiedy awaria wywołuje niepokój. Zawsze lepiej skontaktować się z elektrykiem, niż ignorować problem i czekać na rozwój wypadków. Bagatelizowanie objawów może być tragiczne w skutkach i stanowić realne zagrożenie dla zdrowia lub życia użytkowników obiektu. Skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego, dobrego elektryka ma wiele korzyści. Trzy najważniejsze to:
- Kwestie bezpieczeństwa. Wszelkie prace związane z instalacją niosą ryzyko porażenia prądem lub powstania pożaru. Dobry fachowiec posiada niezbędne uprawnienia, ale też wiedzę i umiejętności, które pozwalają na bezpieczne wykonanie wymaganych prac naprawczych.
- Szybkość podejmowanych działań. Doświadczenie elektryka pozwala w krótkim czasie zdiagnozować problem i podjąć niezbędne czynności. Skraca to czas, w którym budynek nie ma dostępu do prądu, co wpływa na dyskomfort użytkowania.
Gwarancja jakości i dobrze wykonanej pracy. Pomoc wykwalifikowanego elektryka pozwala rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące instalacji. Zapewnia też wsparcie w przypadku występowania innych problemów elektrycznych oraz daje gwarancję dobrze wykonanej pracy przez profesjonalistę.
Autor artykułu
Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.
Potrzebujesz natychmiastowej interwencji sprawdzonego elektryka?
Zadzwoń: 662 192 344