Instalacja elektryczna jest współcześnie niezbędnym elementem każdego budynku – zarówno domu jednorodzinnego i bloku, jak również biura, firmy, urzędu, magazynu czy hali produkcyjnej. Zapewnia ona stały dopływ prądu, który odpowiada za obecność oświetlenia, a także umożliwia pracę wielu różnych urządzeń zasilanych energią elektryczną. Bardzo ważne jest, aby instalacja była wykonana w sposób prawidłowy i spełniała określone normy bezpieczeństwa. Niesprawny, wadliwy system lub uszkodzenia jego komponentów mogą być przyczyną poważnych zagrożeń. Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów instalacji elektrycznej i w jaki sposób można im zapobiec? Podpowiadamy.

Jakie są powody pożarów instalacji elektrycznej?

Jakie mogą być konsekwencje niesprawnej instalacji elektrycznej?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie życie bez prądu. Instalacja elektryczna odpowiada za dostęp do oświetlenia, a także umożliwia poprawne działanie różnych urządzeń zasilanych elektrycznie, między innymi lodówki, pralki, zmywarki, komputera czy telewizora. Coraz więcej nowoczesnych technologii również potrzebuje energii elektrycznej (na przykład systemy inteligentnego domu, pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne). Aby instalacja pełniła swoje funkcje oraz była bezpieczna w użytkowaniu, musi jednak spełniać określone normy i standardy określone w prawie budowlanym. Niesprawny system może stanowić ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników obiektu. Konsekwencje korzystania z wadliwej, uszkodzonej instalacji elektrycznej to między innymi:

Zdaniem eksperta

„Instalacje elektryczne składają się z rozbudowanych, skomplikowanych systemów. Sposób ich montażu w budynku, rodzaj użytych materiałów oraz stopień zabezpieczeń muszą być zgodne z obowiązującymi normami, które reguluje prawo budowlane. Tylko wtedy mogą zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom obiektu. W przeciwnym wypadku, gdy instalacja nie spełnia wymogów, może stwarzać duże zagrożenia dla ludzkiego życia i zdrowia. Niestety do pożarów lub porażeń prądem na skutek wadliwej lub niesprawnej instalacji elektrycznej dochodzi wciąż zbyt często” – mówi elektryk Paweł Piekarczyk

Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów instalacji elektrycznej?

Z danych statystycznych wynika, że instalacje elektryczne są przyczyną blisko 20% wszystkich pożarów występujących na terenie naszego kraju. Przeciążenia systemów czy częste zwarcia mogą powodować powstawanie iskier, z których – w sprzyjających warunkach – może rozwinąć się otwarty ogień. Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów spowodowanych przez instalacje elektryczne? To przede wszystkim:

  • zaniedbania przy montażu instalacji elektrycznej (na przykład umieszczanie przewodów w pobliżu materiałów łatwopalnych, niezachowywanie wymaganych odległości, nieprawidłowe łączenie kabli, zły stan izolacji);
  • błędy przy obsłudze instalacji;
  • nadmierne obciążanie sieci elektrycznej;
  • wadliwe urządzenie elektryczne (np. zła wentylacja obudów) oraz niepoprawne ich użytkowanie;
  • zwarcia w gniazdkach elektrycznych;
  • przestarzała, niesprawna lub wadliwa instalacja elektryczna, która nie spełnia obowiązujących aktualnie norm bezpieczeństwa określonych w prawie budowlanym;
  • zjawiska pogodowe, szczególnie wyładowania atmosferyczne.

Czym ugasić pożar urządzeń elektrycznych?

Pożarów, których źródłem są urządzenia elektryczne i elektroniczne, przede wszystkim nie powinno się gasić wodą, która jest doskonałym przewodnikiem prądu. W przypadku zapalenia się elektroniki, należy wykonać trzy podstawowe kroki:

  1. Jeśli to możliwe, wyciągnij wtyczkę z gniazdka i odłącz sprzęt od instalacji. Możesz również wyłączyć odpowiedni bezpiecznik lub główny wyłącznik prądu.
  2. Zadzwoń po Straż Pożarną na numer alarmowy 998 lub 112.
  3. W miarę możliwości rozpocznij gaszenie sprzętu za pomocą odpowiedniego środka gaśniczego – gaśnicy proszkowej lub śniegowej.

Jak zapobiec pożarom instalacji elektrycznej?

Pożar spowodowany przez zwarcie w instalacji elektrycznej może być niełatwy do ugaszenia, ponieważ kable i przewody często są poprowadzone w miejscach o ograniczonej dostępności. Dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, które znacznie zmniejszą ryzyko pojawienia się ognia w domowej sieci elektrycznej. Jak to zrobić? Pamiętaj o:

  • poprawnej eksploatacji instalacji elektrycznej;
  • konieczności całkowitej wymiany lub modernizacji starej instalacji, która nie spełnia obowiązujących norm i stwarza duże zagrożenie dla użytkowników obiektu;
  • przeprowadzaniu regularnych kontroli i badań okresowych (co najmniej raz na pięć lat), wykonanych przez kompetentnego i wykwalifikowanego elektryka;

szybkim reagowaniu w przypadku pojawienia się awarii lub wykrycia niepokojących objawów (wezwanie elektryka lub zgłoszenie do całodobowego pogotowia elektrycznego).

Autor artykułu

Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.

Twoja instalacja elektryczna wymaga modernizacji lub wymiany?

Zadzwoń: 662 192 344

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 5

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów instalacji elektrycznej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie : *
6 − 5 =


Paweł - Elektryk

662 192 344

TEL