Sprawne gniazdko elektryczne jest podstawą poprawnego działania urządzeń elektrycznych, ale także bezpieczeństwa. Uszkodzony kontakt nie tylko nie spełni swojego zadania i będzie wywoływał irytację, ale może też stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników. Dlatego jeśli tylko zauważymy symptomy świadczące o awarii, warto szybko podjąć odpowiednie kroki i wezwać doświadczonego elektryka. Jakie są oznaki uszkodzenia lub niewłaściwego podłączenia gniazdka elektrycznego? Podpowiadamy!

Jak rozpoznać uszkodzone gniazdko elektryczne?

Jakie mogą być przyczyny awarii gniazdka elektrycznego?

Gniazdka elektryczne to podstawowe wyposażenie każdego budynku – zarówno prywatnego domu, jak i firmy, biura, urzędu, magazynu lub hali produkcyjnej. Dzięki podłączeniu kontaktów do instalacji elektrycznej, możliwa jest praca urządzeń wymagających zasilania. Niestety czasem zdarza się, że w gniazdku brakuje prądu lub występują inne niepokojące objawy, świadczące o awarii. Przyczyną tego mogą być na przykład:

  • brak prądu w gniazdku;
  • wybicie bezpieczników;
  • przepalenie gniazdka na skutek przeciążenia instalacji;
  • przegrzanie gniazdka przez zwarcie prądowe;
  • uszkodzenie obudowy kontaktu, wyrwanie gniazdka ze ściany;
  • niewłaściwe podłączenie gniazdka do systemu;
  • przestarzała, źle pracująca instalacja elektryczna;
  • awaria sieci energetycznej;

Jakie sygnały mogą świadczyć o uszkodzeniu lub niewłaściwym podłączeniu gniazdka elektrycznego do instalacji?

W niektórych przypadkach usterka gniazdka spowodowana jest niewłaściwym podłączeniem do instalacji elektrycznej lub jego uszkodzeniem. Jakie są tego oznaki? Symptomy, które z pewnością powinny zaniepokoić, to między innymi:

  • częste wybijanie korków w budynku;
  • stale nagrzewające się gniazdko elektryczne;
  • wyrwanie gniazdka ze ściany, zniszczona obudowa, poluzowane przewody;
  • kontakt elektryczny wypadający ze ściany;
  • dym lub iskry z gniazdka;
  • wyczuwalny swąd spalenizny;
  • słyszalny hałas dochodzący z wnętrza gniazdka.

Zdaniem eksperta

„Nagrzewanie się, regularne wybijanie bezpieczników czy wypadające ze ściany gniazdko elektryczne to sygnały, które powinny spowodować zapalenie się w głowie czerwonej lampki. Gdy do tego dochodzi dym, iskry przy podłączaniu sprzętów lub zapach spalenizny, jest już naprawdę niebezpiecznie. Zamiast próbować dokonywania napraw na własną rękę, lepiej zadzwonić na pogotowie elektryczne i skorzystać z pomocy kompetentnego elektryka, zanim dojdzie do nieszczęścia” – mówi elektryk Paweł Piekarczyk

Kto powinien przeprowadzić wymianę lub naprawę gniazdka elektrycznego?

Chociaż wymiana gniazdka elektrycznego na pierwszy rzut oka nie wydaje się bardzo skomplikowana, to i tak warto to zadanie powierzyć elektrykowi posiadającemu niezbędne umiejętności, uprawnienia i kwalifikacje. Instalacje elektryczne tworzą skomplikowane systemy, które wymagają specjalistycznej wiedzy oraz profesjonalnych narzędzi. Wszelka ingerencja w instalacje prądowe może być potencjalnie niebezpieczna, szczególnie przy nieznajomości charakterystyki przewodów, kabli i sposobu działania jednostek. Próby samodzielnych napraw mogą skutkować porażeniem prądem lub wywołaniem pożaru. Dlatego zawsze lepiej skorzystać z pomocy elektryka.

Co zrobić, gdy gniazdo elektryczne nie działa?

Gdy zauważymy, że gniazdko elektryczne nie działa, należy przede wszystkim:

  • sprawdzić bezpieczniki i upewnić się, że nie są wybite;
  • zasięgnąć informacji, czy nie ma awarii sieci energetycznych w pobliżu;
  • obejrzeć dokładnie gniazdko w poszukiwaniu uszkodzeń mechanicznych (wyrwanie ze ściany, wystające przewody, zniszczona obudowa);
  • upewnić się, że z gniazdka nie uchodzi dym i nie czuć swądu spalenizny;
  • zgłosić usterkę do elektryka i oczekiwać na jego przyjazd.

Jaki wpływ na gniazdka mają stare instalacje elektryczne?

Częstą przyczyną niesprawności gniazdek jest też korzystanie z przestarzałych instalacji elektrycznych. Stare systemy często nie są przystosowane do zasilania dużej ilości nowoczesnych urządzeń, jakie pojawiają się w domach. Skutkuje to przeciążeniem instalacji, zwarciem i nieustannych wybijaniem korków. Takie sytuacje mogą być bardzo niebezpieczne i stwarzać ryzyko porażenia prądem czy pożaru. W przypadku instalacji, która nie spełnia współczesnych norm i standardów, konieczna jest jej wymiana lub modernizacja.

Na co zwracać uwagę, wybierając gniazdka elektryczne?

Wybierając gniazdka elektryczne, należy zwracać przede wszystkim uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Potwierdzają je odpowiednie atesty i certyfikaty (norma IP). Szczególnym rodzajem kontaktów są  montowane w łazience, ponieważ muszą być one bryzgoszczelne – odporne na działanie wilgoci i przypadkowych zachlapań. Innymi ważnymi kryteriami wyboru gniazdek są między innymi rodzaj montażu, funkcjonalność oraz dopasowanie do danego pomieszczenia pod względem wielkości i koloru.

Jak dbać o gniazdka elektryczne?

Częstą przyczyną uszkodzeń gniazdek elektrycznych jest również ich złe użytkowanie. Warto pamiętać, aby nie odłączać urządzeń poprzez agresywne szarpnięcie za przewód. Niesprawność instalacji może być również spowodowana przeciążeniem ze względu na zbyt dużą ilość podłączonych sprzętów – może to prowadzić do przypalenia się gniazdka.

Autor artykułu

Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.

Potrzebujesz pomocy z montażem gniazdek elektrycznych?

Zadzwoń: 662 192 344

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 6

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Jakie są oznaki, że gniazdko elektryczne jest uszkodzone lub niewłaściwie podłączone?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie : *
14 − 1 =


Paweł - Elektryk

662 192 344

TEL