Ostatnia aktualizacja: 19 września 2024

Instalacja elektryczna jest podstawowym elementem każdego budynku. Bez niej nie byłoby prądu, a więc nie moglibyśmy korzystać z oświetlenia czy urządzeń takich jak lodówka, pralka, zmywarka, telewizor czy komputer. Systemy elektryczne muszą jednak być prawidłowo zainstalowane w obiekcie, aby dobrze spełniały swoje funkcje oraz nie stanowiły zagrożenia dla życia i zdrowia użytkowników. Jednym z czynników ochronnych instalacji elektrycznej jest jej właściwa izolacja. Weryfikację jej kondycji określa między innymi badanie rezystancji. Kiedy należy je wykonać i na czym polega? Wyjaśniamy!

Kiedy konieczny jest pomiar elektryczny rezystancji izolacji?

Czym jest izolacja instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna składa się ze skomplikowanych systemów, które pozwalają na korzystanie z energii elektrycznej w budynku. Dzięki niej mamy stały dostęp do oświetlenia, a także możemy używać różnych urządzeń zasilanych prądem. Całość instalacji musi być zaprojektowana tak, aby spełniała doskonale swoje funkcje, a jednocześnie nie stwarzała zagrożenia dla życia lub zdrowia użytkowników. Jednym z elementów ochronnych sieci elektrycznej jest jej izolacja. Izolacja daje pewność, że osoba może bezpiecznie dotykać przewodów pod napięciem bez ryzyka porażenia prądem. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować jej stan i przeprowadzać okresowe badania pomiarowe.

Jakie normy powinna spełniać instalacja elektryczna w obiekcie?

Instalacja elektryczna w budynku musi spełniać określone normy i standardy zawarte w prawie budowlanym. Dokładne przepisy reguluje norma PN-HD 60364-6. Zawarte w niej wytyczne opisują sposób zaprojektowania i wykonania instalacji, aby zapewniała ona najwyższy stopień bezpieczeństwa dla użytkowników. Stare instalacje, które nie spełniają wymogów, powinny być jak najszybciej wymienione lub zmodernizowane. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko wystąpienia zwarć prądowych, przeciążeń instalacji, porażenia prądem czy pożarów.

Czym jest rezystancja izolacji?

Rezystancja izolacji jest parametrem, który określa kondycję izolacji użytkowej danej instalacji elektrycznej. Pozwala na skuteczne zapobieganie powstawania różnych awarii, porażeń prądem czy pożarów. Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania różnych urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci elektroenergetycznej. Rezystancja izolacji wymaga przeprowadzenia określonych pomiarów elektrycznych za pomocą specjalnych mierników, które ocenią jej stan.

Zdaniem eksperta

Niedostateczna izolacja to wciąż bardzo powszechny problem instalacji elektrycznych, szczególnie tych starszych. Współcześnie każda instalacja musi spełniać normę PN-HD 60364-6:2016-07, która określa między innymi minimalne wartości rezystancji (w zależności od napięcia probierczego i napięcia nominalnego obwodu oraz sposobu, w jaki dokonuje się pomiaru). Zwykle prawidłowy stan rezystancji izolacji, w przypadku napięcia nominalnego poniżej 500V, powinien wynosić przynajmniej 1 MΩ” –mówi elektryk Paweł Piekarczyk

Kiedy należy wykonać pomiar elektryczny rezystancji izolacji?

Pomiar rezystancji izolacji jest wykonywany obowiązkowo podczas odbioru instalacji elektrycznej budynku i jej wartość zanotowana jest w protokole. Później badanie to powinno być przeprowadzane co najmniej raz na pięć lat, chyba, że kondycja izolacji jest wątpliwa i wymaga częstszych kontroli. Częstotliwość pomiaru zależy od rodzaju instalacji, zastosowania, poprawności jej działania, a także regularności i jakości w konserwacji oraz od wpływu warunków zewnętrznych (na przykład wilgoci).

Kto dokonuje pomiaru rezystancji izolacji?

Ocenę kondycji izolacji może przeprowadzić jedynie osoba do tego uprawniona. Wymagany jest certyfikat kwalifikacji SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) z kategorii G1 lub G1 łącznie z E (eksploatacja) i D (dozór). Wykwalifikowany i kompetentny elektryk, przy użyciu specjalistycznych narzędzi pomiarowych, będzie mógł wprawnym okiem określić stan rezystancji izolacji i od razu wykryje ewentualne nieprawidłowości.

Dlaczego warto przeprowadzać regularne kontrole i przeglądy instalacji elektrycznej?

Przeprowadzanie regularnych kontroli i przeglądów instalacji elektrycznej jest ważne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Sprawna instalacja nie tylko zapewni wydajność i efektywność, ale też nie będzie stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia jej użytkowników. Systematyczne badanie rezystancji izolacji pozwoli wykryć wszelkie nieprawidłowości, które mogłyby spowodować porażenie prądem lub pożar. Dlatego warto pilnować przeglądów instalacji i wykonywać je regularnie raz na pięć lat. Natomiast w przypadku zauważenia objawów takich jak częste wybijanie bezpieczników, iskry, dym z gniazdka lub swąd spalenizny, należy od razu skontaktować się z elektrykiem. W przypadku niektórych awarii konieczne może być wezwanie całodobowego pogotowia elektrycznego.

Autor artykułu

Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.

Szukasz elektryka, który wykona profesjonalny pomiar elektryczny rezystancji izolacji?

Zadzwoń: 662 192 344

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Kiedy należy wykonać pomiar elektryczny rezystancji izolacji? Wyjaśniamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie : *
19 + 16 =


Paweł - Elektryk

662 192 344

TEL