Ostatnia aktualizacja: 30 września 2021

Jeśli chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie we własnym domu, dbamy o to, aby wszystko było w nim odpowiednio wykonane. Kiedy widzimy, że jeden ze sprzętów się zepsuł – wymieniamy go na nowy. Podobnie powinno być z instalacją elektryczną. Gdy jesteśmy świadomi, że jest ona dość stara, warto, abyśmy sprawdzili, czy działa ona tak, jak powinna. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są oznaki konieczności wymiany infrastruktury elektrycznej na nową. Zapraszamy!

Oznaki mówiące o konieczności wymiany instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna i jej znaczenie w każdym domu

Instalacja elektryczna jest jednym z najważniejszych elementów każdego domu. Powinna być zaprojektowana i wykonana ze szczególną dokładnością, a zarazem pomysłowością – tak, aby jak najbardziej ułatwiać funkcjonowanie użytkowników danego mieszkania. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie rozplanowanie biegu wszystkich przewodów, a także umiejscowienia poszczególnych gniazdek elektrycznych oraz podłączeń do oświetlenia. Jeśli wszystkie te elementy zostaną zaplanowane „z głową”, zdobędziemy gwarancję, że codzienne życie w takim domu nie będzie przysparzało wielu problemów – przynajmniej w kwestii elektryczności.

Zdaniem eksperta

„Stara instalacja elektryczna może być źródłem wielu problemów. Jest to oczywiście uogólnienie, jednak ważne jest, aby każdy zdawał sobie sprawę, że przewody elektryczne również się eksploatują. Osoby mieszkające w wiekowych budynkach powinny więc mieć na uwadze, że ich infrastruktura kabli powinna przechodzić okresowe pomiary i badania częściej, niż instalacja w nowych budynkach” – mówi elektryk Paweł Piekarczyk

Kiedy należy wymienić instalację elektryczną?

Oznak konieczności wymiany instalacji elektrycznej na nową może być wiele. Niektóre z nich widoczne są „gołym okiem”, dzięki czemu łatwo zorientować się, że coś jest nie tak, jak powinno. Inne natomiast są ukryte i ich rozpoznania wymaga wprawy i doświadczenia. Poniżej przedstawiamy jednak kilka podstawowych wskazówek.

Mieszkasz w starym budynku, w którym instalacja elektryczna nie była wymieniana od wielu lat 

Dotyczyć to może zarówno bloków, jak i prywatnych domów. Czasami wychodzimy z założenia, że jeśli nie widzimy, by coś się działo, to znak, że wszystko jest w porządku. Może to być jednak mylne podejście. Stare instalacje elektryczne mają to do siebie, że w przypadku wystąpienia awarii mogą nie zadziałać prawidłowo zabezpieczenia. Oznacza to, że np. w przypadku zwarcia prądowego nie dojdzie do wybicia bezpieczników – co stanowi wspomniane zabezpieczenie przed dalszymi uszkodzeniami.

Często dochodzi do wybicia korków 

W tym przypadku mamy przeciwieństwo tego, co zostało wspomniane wyżej. Jeśli chodzi do zbyt częstego i nieuzasadnionego wybijania bezpieczników, również może być to oznaka konieczności wymiany instalacji elektrycznej na nową. Warto mieć na uwadze jednak fakt, że może to być także spowodowane podłączaniem do prądu zepsutego sprzętu, np. suszarki do włosów. Przed podjęciem decyzji o wymianie infrastruktury elektrycznej należy więc zbadać, czy problem wybijania bezpieczników nie leży gdzieś indziej.

Doszło do przeciążenia instalacji elektrycznej, w wyniku czego została ona uszkodzona 

Kiedy dojdzie do sytuacji przeciążenia infrastruktury, bardzo często konieczna może okazać się jej wymiana na nową. Dzieje się tak w wyniku przegrzania przewodów – co jest efektem przeciążenia. Wówczas uszkodzona zostaje cała instalacja, przez co pojawić się może konieczność jej wymiany.

Podczas pomiarów elektrycznych wyniknęły pewne błędy 

Każdy powinien pamiętać o okresowych przeglądach, czyli wykonywaniu pomiarów elektrycznych instalacji. Kiedy podczas badań zostaną stwierdzone jakieś nieprawidłowości, nie można tego zbagatelizować. Należy zapytać osoby dokonującej przeglądu co w takiej sytuacji zrobić i jeśli poleci wymianę instalacji na nową – posłuchać jej rad. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że możemy czuć się bezpiecznie we własnym domu. 

Co zrobić, kiedy zachodzi potrzeba wymiany instalacji elektrycznej na nową?

Tak, jak wspomnieliśmy wyżej – nie możemy bagatelizować konieczności wymiany instalacji elektrycznej na nową. Jeśli zachodzi taka potrzeba, pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zrobić, to skontaktowanie się z profesjonalnym elektrykiem. Należy opisać mu, o co dokładnie chodzi i z jakich powodów uważamy, że nasza infrastruktura przewodów wymaga wymiany. Bardzo często w takiej sytuacji elektryk decyduje się na wstępne oględziny, tzn. przyjeżdża na wskazany adres i dokonuje oceny naszej instalacji. Po tym decyduje, co należy zrobić. Jeśli okaże się, że rzeczywiście jest konieczność całkowitej modernizacji – należy umówić się na konkretny, dogodny termin oraz dopytać, ile czasu musimy na to wygospodarować. Warto bowiem, abyśmy tego dnia byli przygotowani na całe przedsięwzięcie – również pod względem wolnego czasu.

Autor artykułu

Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.

Obawiasz się, że niezbędna jest wymiana Twojej instalacji elektrycznej? Chcesz sprawdzić, czy jest ona w pełni sprawna?

Skontaktuj się z elektrykiem: 662 192 344

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów 6

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

4 oznaki, że Twoja instalacja elektryczna wymaga wymiany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie : *
30 + 7 =


Paweł - Elektryk

662 192 344

TEL