Ostatnia aktualizacja: 29 października 2021

Decydując się na budowę własnego domu, warto mieć świadomość tego, że wszystkie ważne decyzje będą na naszej głowie. Należy więc odpowiednio wcześnie dowiedzieć się – najlepiej z wiarygodnych źródeł – jak postępować w kwestii konkretnych zagadnień. Jednym z niemałych problemów może być planowanie instalacji elektrycznej – zwłaszcza w taki sposób, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna dla domowników. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak krok po kroku zaplanować infrastrukturę przewodów w Twoim domu! Gwarantujemy, że dzięki temu znacznie ułatwimy Twoje zadanie.

Co jest ważne podczas planowania instalacji elektrycznej?

Dlaczego mądre zaplanowanie instalacji elektrycznej jest tak ważne? 

Planowanie instalacji elektrycznej jest jedną z kluczowych kwestii podczas budowy domu. Aby funkcjonowanie w nim nie przysparzało zbędnych problemów, konieczne jest mądre i przemyślane zaprojektowanie infrastruktury kabli. Powodem niewłaściwie wykonanej instalacji może być właśnie nieodpowiednie zaplanowanie umiejscowienia i ogólnego biegu wszystkich przewodów. To z kolei może prowadzić np. do uszkodzenia instalacji podczas dalszych prac remontowych. Jeśli kwestia ta nie zostanie dopilnowana, w przyszłości będzie ryzyko powstawania licznych awarii i usterek.

Ważne jest właściwe zaplanowanie instalacji elektrycznej nie tylko względem subiektywnej wizji projektanta lub właściciela domu, ale także – a może nawet przede wszystkim – względem tzw. sztuki budowlanej. Istnieją bowiem ogólnie znane zasady, co do sposobu umiejscowienia kabli w ścianach lub suficie. Jeśli wszystko zostanie wykonane zgodnie z tymi wytycznymi, gdy w przyszłości zajdzie konieczność przeprowadzenia remontu, nie będzie ryzyka, że przewody zostaną uszkodzone, ponieważ profesjonalni budowlańcy wiedzą, gdzie najprawdopodobniej się one znajdują.

Zdaniem eksperta

„Planowanie instalacji elektrycznej jest jednym z ważniejszych etapów budowy domu. Zadania tego powinien podjąć się profesjonalny elektryk, który wie, na co dokładnie należy zwrócić uwagę. Tylko właściwie zaprojektowana, a później prawidłowo wykonana instalacja elektryczna gwarantuje bezpieczeństwo i komfort jej przyszłym użytkownikom” –mówi elektryk Paweł Piekarczyk

Planowanie instalacji elektrycznej – najważniejsze kwestie

Podczas projektowania instalacji elektrycznej należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Podczas planowania instalacji elektrycznej należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie przewodów

Niezwykle ważne jest, aby kable na projekcie instalacji elektrycznej rozmieszczone były z daleka od źródeł ciepła. W innym przypadku temperatura oddziałująca na przewody może doprowadzić do powstania awarii, a nierzadko nawet pożaru. Działa to bowiem podobnie, jak w przypadku przeciążenia instalacji elektrycznej. Gdy do niego dochodzi, podnosi się temperatura kabli, co w efekcie może skończyć się wybuchem pożaru. Jak widać, nie można tej kwestii bagatelizować. 

Planowanie instalacji elektrycznej warto rozłożyć na poszczególne etapy

Aby projektowanie instalacji elektrycznej przebiegło sprawnie i szybko, należy podzielić je na poszczególne etapy. W tym celu warto przechodzić po kolei – z jednego pomieszczenia do drugiego – i w ten sposób planować całą infrastrukturę. Oczywiście oprócz tego konieczne jest połączenie przewodów z samym „mózgiem”, czyli skrzynką rozdzielczą, jednak ta kwestia dla wielu profesjonalnych elektryków jest najmniej problematyczna. 

Instalacja elektryczna w salonie – na co zwrócić uwagę

Salon jest miejscem odpoczynku dla wszystkich domowników. Zazwyczaj znajduje się w nim telewizor, w którym lecą ulubione filmy lub seriale całej rodziny. Aby funkcjonowanie w pokoju dziennym było jak najwygodniejsze, podczas projektowania instalacji elektrycznej warto zadbać o odpowiednią ilość gniazdek elektrycznych – a także ich właściwe umiejscowienie. Dwa newralgiczne punkty znajdują się więc w miejscu, gdzie stanie się szafka z telewizorem oraz kanapa. Należy przemyśleć, ile dokładnie gniazdek się tam przyda. W tym celu należy uwzględnić zarówno sprzęty, które na co dzień będą podpinane do prądu (telewizor, dekoder, router WiFi, lampka stojąca), jak i te włączane okazjonalnie, np. lampki choinkowe czy wieża. 

Planowanie instalacji elektrycznej w domowym biurze

Biuro to miejsce z dużą ilością sprzętów elektrycznych. Komputery, laptopy, monitory czy drukarki to tylko niewielka część wszystkich, jakie mogą się tam znaleźć. Projektując instalację elektryczną do domowego biura warto wziąć pod uwagę wszystkie sprzęty, które docelowo tam się znajdą oraz oczywiście konieczność podłączenia ich do zasilania. Bez tego konieczne będzie korzystanie z dużej ilośc przedłużaczy, które zazwyczaj zabierają cenną przestrzeń.

Planowanie instalacji elektrycznej w sypialni 

Sypialnia, podobnie jak salon czy gabinet, również ma kilka newralgicznych miejsc, które powinniśmy uwzględnić podczas planowania instalacji elektrycznej. Są to m.in. 

  • ściany po obu stronach łóżka – gniazdka elektryczne okazują się tam przydatne w momencie, gdy chcemy skorzystać np. z lampki nocnej, w celu poczytania książki;
  • miejsce, w którym stanie damska toaletka – dostęp do gniazdka elektrycznego jest tam niezbędny, ponieważ konieczne jest podłączenie do prądu źródła światła, które znacznie ułatwi przeprowadzenie codziennej pielęgnacji;
  • miejsce, w którym znajdzie się telewizor – jeśli właściciele sypialni planują się na niego zdecydować, warto w danym miejscu zadbać o odpowiednią ilość gniazd.

To tylko kilka ze wszystkich pomieszczeń, w których warto zwrócić szczególną uwagę na ilość gniazdek elektrycznych oraz ich rozmieszczenie. Nawet jeśli zadbamy o to, aby ich liczba była spora, zawsze należy pamiętać o tym, aby mądrze korzystać ze wszelkich urządzeń elektrycznych. Podstawą jest umiarkowanie, tzn. podłączanie ograniczonej ilości sprzętów, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do przeciążenia instalacji elektrycznej. To z kolei może doprowadzić do zwarcia prądowego lub wybicia bezpieczników – awarii generujących zbędny stres, któremu można było zapobiec.

Autor artykułu

Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.

Szukasz profesjonalnego elektryka, który zajmie się planowaniem instalacji elektrycznej w Twoim domu?

Zadzwoń: 662 192 344

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Jak odpowiednio zaplanować instalację elektryczną w domu? Przewodnik krok po kroku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie : *
16 − 12 =


Paweł - Elektryk

662 192 344

TEL