Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2021

Większość z nas choć raz spotkała się z sytuacją, kiedy w domu lub mieszkaniu doszło do tzw. wybicia korków. Za pierwszym razem jesteśmy zestresowani i wystraszeni, ponieważ nie wiemy do końca co się stało. Szczególnie zdezorientowane i zagubione mogą czuć się osoby, które z elektryką nie mają wiele wspólnego. Przychodzimy więc z pomocą i przedstawiamy krótki artykuł na temat wybijania korków w domu. Dowiedz się, kiedy konieczna będzie pomoc profesjonalnego elektryka!

Jakie są główne przyczyny wybijania korków w domu?

Czym są „korki” i co oznacza ich wybicie?

Korki to potoczna nazwa bezpieczników, będących zabezpieczeniem instalacji elektrycznejW przypadku, gdy dojdzie do przeciążenia wartości prądu – czyli przeciążenia elektrycznego – następuje zjawisko tzw. wybicia korków. Oznacza to, że wspomniane bezpieczniki wyłączają się i w ten sposób zapobiegają uszkodzeniu się instalacji elektrycznej. 

Rodzaje bezpieczników

Na tym etapie warto wspomnieć, że istnieją dwa podstawowe rodzaje korków. Są to: 

  • bezpieczniki topikowe – będące starszą i zdecydowanie mniej funkcjonalną wersją;
  • automatyczne bezpieczniki nadprądowe, ewentualnie różnicowoprądowe.

Podstawowa różnica jest taka, że gdy dojdzie do wybicia korków, w przypadku bezpieczników topikowych niezbędna jest naprawa lub całkowita ich wymiana. To z kolei powinno zostać wykonane przez profesjonalnego elektryka, który ma odpowiednie kwalifikacje oraz sprzęt, pozwalający na zajęcie się opisaną awarią. 

W związku z tym, w nowych budynkach wykorzystywane są automatyczne bezpieczniki. Te z kolei – nawet w momencie wybicia korków – nie powinny ulec zniszczeniu, chyba że wystąpi wyjątkowo duże przeciążenie instalacji, co jednak jest rzadkością. 

Czym się objawia wybicie korków w domu?

Gdy w domu lub mieszkaniu ma miejsce przeciążenie wartości prądu, wówczas może dojść do wybicia bezpiecznikówW momencie, gdy się to dzieje, w danym pomieszczeniu, a czasami nawet całym budynku wyłącza się dopływ prądu. Ta brzmiąca i wyglądająca nieco niebezpiecznie awaria może sugerować poważną usterkę. W rzeczywistości jednak – w przypadku nowych instalacji elektrycznych – wystarczy włączyć w skrzynce rozdzielczej bezpieczniki, które w wyniku zwarcia się wyłączyły.

Dowiedz się więcej na temat 7 najpoważniejszych usterek elektrycznych w domu – sprawdź, co może Cię spotkać i jak temu przeciwdziałać.

Co zrobić, gdy dochodzi w domu do wybicia korków?

Wybicie korków, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie miały z tym styczności, może być stresujące. Zazwyczaj nie wiedzą oni bowiem, co było tego przyczyną, ani jak się w takiej sytuacji zachować. 

  • Po pierwsze: najważniejsze w tym przypadku jest zachowanie spokoju. Nie warto robić żadnych nierozważnych ruchów ani podejmować się nieprzemyślanych czynności. W nerwach i stresie ludziom przychodzą do głowy różne pomysły, które często w efekcie mogą okazać się co najmniej niemądre.
  • Po drugie: zadzwoń do specjalisty. Jeśli jesteś osobą, która całkowicie nie zna się na elektryce, jest to dobry czas, aby zadzwonić do wykwalifikowanej osoby. Profesjonalny elektryk podpowie, co należy zrobić, a jeśli zajdzie taka potrzeba – przyjedzie na wskazany adres. Ciekawą opcją, oferowaną przez specjalistów, jest działające całodobowo pogotowie elektryczne
  • Po trzecie: jeśli jesteś pewien, że nie doszło do poważnej awarii i nie grozi Tobie ani pozostałym domownikom żadne niebezpieczeństwo – możesz samodzielnie spróbować włączyć wybite stopki. Jest to bardzo łatwe, ponieważ ogranicza się do otwarcia skrzynki rozdzielczej, znalezienia odpowiedniego bezpiecznika i włączenia go.

Zdaniem eksperta

„Każde wybicie korków może być oznaką pewnej awarii. Gdy wyłączenie korków powtarza się dość często, należy dokładnie sprawdzić instalację elektryczną, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie gwarancji, że jest ona bezpieczna dla domowników” – mówi elektryk Paweł Piekarczyk 

Dlaczego wybija korki? Najczęstsze przyczyny wybijania bezpieczników

Przyczyn, prowadzących do wybicia korków, może być wiele. Są to m.in.:

  • stara instalacja elektryczna – która ze względu na swój „wiek” może stwarzać problemy;
  • zepsute urządzenie elektryczne, takie jak żelazko, odkurzacz, czajnik itp. – oznaką tego, że jedno z wymienionych urządzeń może być zepsute, jest wybicie korków w momencie podłączenia ich do gniazdka;
  • przeciążenie sieci – dochodzi do niego, gdy w obrębie jednego pomieszczenia lub domu zostaje podłączonych do prądu zbyt wiele urządzeń elektrycznych;
  • awaria sieci – czasami do wybicia stopków dochodzi z innych, niezależnych od nas przyczyn. Wówczas najlepiej zadzwonić do swojego dostawcy energii elektrycznej i zapytać, co dokładnie się stało i kiedy ewentualna awaria będzie naprawiona.

Jak zapobiec wybijaniu bezpieczników w przyszłości?

Jak zawsze, w tym przypadku również najważniejsza jest prewencja. Często mówi się, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć” i jeśli tutaj leczenie uznamy jako konieczność naprawy instalacji elektrycznej – powiedzenie to zdecydowanie się sprawdzi. Aby zapobiec ryzyku niechcianego wybijania korków, najlepszą opcją będzie zwykłe zachowywanie uwagi podczas codziennych czynności. Warto pamiętać o tym, aby nieużywane w danej chwili urządzenia wyłączać z prądu. Jeśli widzimy, że kabel naszej suszarki czy ładowarki jest uszkodzony – lepiej zdecydować się na naprawę lub zakup nowego sprzętu. Takie proste czynności pomogą zaoszczędzić nam wiele nerwów, stresów, a także pieniędzy – wydanych na naprawy, którym można łatwo zapobiec.

Autor artykułu

Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.

W Twoim domu doszło do wybicia korków i podejrzewasz, że to efekt awarii?

Wezwij elektryka: 662 192 344

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów 37

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Najczęstsze przyczyny wybijania korków. Sprawdź, co robisz źle i kiedy wezwać elektryka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie : *
20 ⁄ 5 =


Paweł - Elektryk

662 192 344

TEL