Budowa domu to bardzo ważny, a jednocześnie niezwykle stresujący etap w życiu. Trzeba wówczas podjąć szereg istotnych decyzji, które zazwyczaj mają wpływ na dalsze funkcjonowanie w nowym miejscu zamieszkania. Jedną z kluczowych kwestii jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji elektrycznych, bez tego bowiem nie będzie możliwe sprawne i bezpieczne funkcjonowanie w domu. Sprawdź, co jest więc najważniejsze podczas planowania instalacji elektrycznej i komu powinieneś to zlecić!

Komu zlecić projektowanie instalacji elektrycznej?

Kiedy należy podjąć decyzję o rozplanowaniu instalacji elektrycznych?

Instalacja elektryczna to jeden z ważniejszych elementów w każdym domu i mieszkaniu. To właśnie ona umożliwia nam sprawne funkcjonowanie, ponieważ dostarcza prąd w każdy zakątek sypialni, salonu czy kuchni.

Projektowanie instalacji elektrycznej odbywa się przede wszystkim podczas budowy domu, ale nie tylko. Często również dochodzi do konieczności wymiany instalacji podczas remontu mieszkania. W obu tych przypadkach niezwykle ważne jest, aby proces planowania przeprowadzić odpowiednio, czyli tak, żeby elektryka w naszym domu była nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim bezpieczna.

Istota projektowania instalacji elektrycznej 

Mądrze zaplanowana instalacja elektryczna znacznie ułatwi życie i funkcjonowanie w danym domu. Część osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że często spotykany problem, jakim jest brak odpowiedniej ilości gniazdek czy włączników/wyłączników światła, zazwyczaj spowodowany jest niezbyt umiejętnym rozplanowaniem biegu wszystkich kabli. Aby do tego nie doszło, należy wiedzieć na do dokładnie zwrócić uwagę oraz przede wszystkim – komu zlecić projektowanie naszej instalacji elektrycznej.

Komu zlecić projektowanie instalacji elektrycznej?

Dużo osób wychodzi z założenia, że wszystko potrafią zrobić sami. Należy jednak wiedzieć, że sam fakt, iż umiemy coś zrobić, nie zawsze świadczy o tym, że potrafimy wykonać to dobrze. Podczas budowy domu niezwykle ważne jest, aby wszystko, co powstaje, było mocne i stabilne, czyli nie stanowiące zagrożenia dla przyszłych domowników. Jeśli nie mamy odpowiednich kompetencji, nie powinniśmy więc decydować się na samodzielną próbę projektowania instalacji elektrycznej. Wbrew pozorom nie jest to „tylko”, ale „aż” rozrysowanie biegu wszystkich kabli.

W opisywanym przypadku należy więc zgłosić się z prośbą o pomoc do profesjonalnego elektryka. Ten, bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu, będzie potrafił umiejętnie i zgodnie z wszelkimi wytycznymi zaprojektować układ instalacji elektrycznej. Co więcej, wcieli w projekt także wskazówki właścicieli danego domu – na tyle, na ile będą one zgodne ze sztuką budowlaną. Umiejętne zaplanowanie i późniejsze wykonanie opisywanej infrastruktury jest kluczowe w zapobieganiu występowania przeciążeń instalacji elektrycznych.

Zdaniem eksperta

„Projektowanie instalacji elektrycznej powinno zostać zlecone profesjonalnemu elektrykowi – podobnie, jak każde inne zadanie związane z elektryką. Osoba nieposiadająca odpowiedniej wiedzy może zrobić krzywdę nie tylko sobie, ale także pozostałym domownikom. Podczas wszelkich prac należy zachować szczególną ostrożność oraz dysponować odpowiednim sprzętem, którego często osobom nie znającym się na elektryce brakuje” –mówi elektryk Paweł Piekarczyk

Projekt instalacji elektrycznej 

Na pierwszym etapie projektowania instalacji elektrycznej, czyli podczas przygotowań do całego planowania, należy zadać sobie kilka kluczowych pytań. Część z nich jest bardzo prosta, dotyczy bowiem m.in.:

  • konkretnych pomieszczeń, w których będą używane urządzenia, wymagające podpięcia do prądu;
  • rozmieszczenia lamp sufitowych oraz naściennych (jak np. kinkiety), czyli tzw. oświetlenia stałego, nie wymagającego osobnego podłączenia do gniazdka;
  • umiejscowienia w danych pomieszczeniach gniazdek elektrycznych – w przypadku tej kwestii należy dobrze przemyśleć ilość gniazdek, która niezbędna będzie w konkretnym pokoju. W niektórych wnętrzach, jak gabinet, prawdopodobnie przyda się ich więcej, niż w innych (np. w sypialni), warto więc mieć to na uwadzę – tak, aby funkcjonowanie w danym wnętrzu było jak najwygodniejsze.

Ile kosztuje projekt instalacji elektrycznej?

Cena pojedynczego projektu instalacji elektrycznej zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wielkość danego domu lub mieszkania. Im większa jest powierzchnia danego budynku, tym wyższa będzie również cena projektu. Jest ona ustalana indywidualnie z osobą, która odpowiedzialna będzie za wykonanie wspomnianego planu, a niekiedy nawet całej infrastruktury elektrycznej.

Dlaczego warto mieć „pod ręką” numer do elektryka?

Osoby, które nie mają dużego doświadczenia w tematyce prądu, powinny mieć zapisany w ogólnodostępnym i dobrze widocznym miejscu w domu numer do elektryka. Opcja ta przydatna może być w awaryjnych sytuacjach, które nie wiadomo kiedy mogą nas spotkać. Wówczas dopadają nas takie emocje, jak stres czy zdenerwowanie, przez co szybkie i logiczne myślenie może być utrudnione. Kiedy jednak zauważymy gdzieś wiszący numer na pogotowie elektryczne, odruchowo możemy sięgnąć po telefon i zadzwonić, dzięki czemu zdobędziemy szansę na szybką pomoc profesjonalisty.

Autor artykułu

Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.

Szukasz osoby, która zajmie się zaprojektowaniem instalacji elektrycznych w Twoim domu?

Zadzwoń do profesjonalnego elektryka: 662 192 344

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Komu zlecić projektowanie instalacji elektrycznych w domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie : *
30 − 5 =


Paweł - Elektryk

662 192 344

TEL