Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2021
Faktem jest, iż wszelkie usterki elektryczne pojawiają się w domach, które mają już swoje lata. Nowe mieszkania są mniej narażone na jakiekolwiek awarie, jednak nie jest powiedziane, że to ryzyko równa się zeru. Istnieje bowiem szereg przypadków, które prowadzą do wadliwości nawet w nowo wybudowanym domu. Dowiedz się, jakie usterki i defekty instalacji elektrycznej mogą spotkać Cię w ciągu każdego dnia i nie daj się zaskoczyć.
Usterki instalacji elektrycznej – dlaczego do nich dochodzi?
Często nie da się jednoznacznie stwierdzić, co było przyczyną powstania danej usterki, jeśli oczywiście nie jest to ewidentna wina użytkownika, ponieważ dochodzi również do takich sytuacji. Czasami właściciel danego domu użytkuje pewien sprzęt w sposób inny, niż zostało to zalecone przez producenta, przez co bardzo łatwo doprowadzić można do awarii. Jednak kiedy wszelkie wytyczne są spełnione i dochodzi do usterki, oznacza to problem wynikający z niesprawności instalacji elektrycznej. To z kolei należy niezwłocznie zgłosić do profesjonalnego elektryka, który będzie w stanie ocenić, co wymaga naprawy lub ewentualnej wymiany.
Najczęściej spotykane usterki instalacji elektrycznej
Część z usterek elektrycznych jest spotykana bardzo często ze względu na dość dużą łatwość do ich doprowadzenia. Przykładowe przedstawiamy poniżej.
Wybicie bezpieczników
Jest to jedna z częstszych usterek elektrycznych. Może dojść do niej w wyniku kilku kwestii, jak np.: przeciążenie instalacji elektrycznej poprzez podłączenie jednocześnie zbyt dużej ilości urządzeń w obrębie jednego pomieszczenia czy podłączenie do kontaktu urządzenia z uszkodzonym przewodem. Jeśli zachodzi konieczność całkowitej wymiany tzw. korków, należy poprosić o pomoc doświadczonego elektryka, ponieważ wymaga to wiedzy, precyzji i odpowiednich umiejętności. Warto mieć zapisany gdzieś w widocznym miejscu numer na tzw. pogotowie elektryczne, które można wezwać zawsze, jeśli tylko zachodzi taka potrzeba.
Wyrwane gniazdko elektryczne
Do tej usterki elektrycznej dochodzi w wyniku nieuważnego użytkowania sprzętów. Większość z nas była kiedyś w sytuacji, gdy podczas weekendowych porządków, a dokładniej odkurzania, nagle sprzęt przestał pracować, czego przyczyną było – jak się okazało – niechciane odłączenie kabla od gniazdka. Mocne pociągnięcie często sprawia, że wspomniane gniazdko zostaje wyrwane ze ściany. Wówczas lepiej poczekać z jego używaniem aż do naprawy, ponieważ w przeciwnym przypadku może dojść do poważnej awarii, jak np. zwarcie prądowe.
Zepsute włączniki
Przyczyną tej usterki może być zepsuty sam włącznik, który w tym przypadku wystarczy wymienić na nowy i problem zostanie zlikwidowany. Gorzej, gdy doszło do awarii nieco „głębiej”, np. w wyniku uszkodzenia jednego z kabli. Wówczas wymaga to zdecydowanie bardziej czaso- i pracochłonnej naprawy, która zaingerować może w strukturę ścian i sufitu.
Zdaniem eksperta
„W przypadku instalacji elektrycznych najważniejsze jest ich odpowiednie wykonanie. Jeśli na tym etapie coś zostanie zrobione nieprawidłowo, wszystkie późniejsze działania mogą mieć tego konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiedzialna była za to osoba z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem” – mówi elektryk Paweł Piekarczyk
Najpoważniejsze usterki i defekty instalacji elektrycznej
Usterki elektryczne, które zaliczyć możemy do tych najpoważniejszych, to takie, których naprawa jest bardzo ciężka do przeprowadzenia. Wymaga bowiem często zniszczenia tego, co zostało już wykonane, jak np. wykończone podłogi czy ściany. Wśród takich defektów wyróżniamy kilka podstawowych.
Zastosowanie nieprawidłowych przewodów elektrycznych
…czyli np. takich, które mają mniejszy przekrój, niż te wskazane na projekcie instalacji elektrycznej – niedopatrzenie to jest poważnym błędem. Prowadzić może do licznych awarii, w tym nawet do wystąpienia pożaru.
Umiejscowienie kabli elektrycznych w niewłaściwym miejscu
Do tego może dojść w wyniku stworzenia błędnego projektu instalacji elektrycznej lub przez niedokładne zastosowanie się do niego. W przypadku, gdy przewody znajdują się zbyt blisko źródeł ciepła, może doprowadzić to do awarii całej instalacji, a w najgorszym przypadku do pożaru.
Nieprawidłowa, zbyt mała moc przełączeniowa
Jest ona ustalana na etapie projektowania domu oraz całej instalacji elektrycznej. Podczas tego uwzględniane są przede wszystkim urządzenia takie jak: kuchenka czy pralka, które cechują się dużym poborem mocy.
Niewykonanie pomiarów elektrycznych
Zawsze po zakończonych pracach należy wykonać profesjonalne pomiary elektryczne. Tylko ten sposób weryfikacji pokaże nam, czy nasza instalacja działa tak, jak powinna. Należy tego dopilnować, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do innych, niebezpiecznych dla życia domowników awarii.
Jak zapobiegać awariom i usterkom instalacji elektrycznej?
Podstawą do zapobiegania wszelkim usterkom instalacji elektrycznej jest jej prawidłowe zaprojektowanie oraz późniejsze właściwe wykonanie. Aby wszystko to przebiegło tak, jak należy, warto poprosić o pomoc doświadczonego elektryka. Jego wiedza pozwoli na sprawne i prawidłowe zamontowanie instalacji elektrycznej. Jest to kluczowa kwestia, o którą musimy zadbać, ponieważ stanowi gwarancję bezpieczeństwa i sprawnego funkcjonowania w naszym domu.
Autor artykułu
Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.
Nie czekaj, zgłoś awarię elektryczną.
Zadzwoń i wezwij profesjonalnego elektryka: 662 192 344