W codziennym życiu często spotykają nas różne sytuacje losowe. Często nie wiemy jak sobie z nimi poradzić, dlatego prosimy kogoś o pomoc, ponieważ w innym przypadku nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Jedną z takich sytuacji jest wystąpienie awarii elektrycznej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny wezwania elektryka i pogotowia energetycznego – bądź gotowy na wszelkie ewentualności!

Kiedy wezwać pogotowie elektryczne?

Kiedy może dojść po awarii elektrycznej?

Przyczyn awarii elektrycznej może być wiele. Najczęściej dochodzi do niej w wyniku nieprawidłowego używania jakiegoś sprzętu lub korzystania z zepsutych urządzeń – z nadzieją, że nagle zadziałają. Mając świadomość, że suszarka, odkurzacz czy jakikolwiek inny sprzęt elektroniczny jest zepsuty, lepiej nie decydować się na próbę jego uruchomienia. Może to bowiem doprowadzić do wystąpienia awarii elektrycznej, co z kolei niesie ze sobą zazwyczaj poważne skutki.

Co zrobić, kiedy dojdzie do awarii elektrycznej?

Osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z awarią elektryczną, zazwyczaj po jej pierwszym wystąpieniu nie wiedzą, jak się zachować. Najgorsze, co można wówczas zrobić, to zacząć panikować. Kiedy bowiem pozwalamy sobie na wystąpienie takich emocji, jak nerwy czy stres, przestajemy myśleć logicznie. Nasze postępowania są wówczas impulsywne, a to z kolei może jeszcze pogorszyć sytuację. 

Kiedy już opanujemy emocje, warto, abyśmy wezwali pomoc. Jeśli w wyniku awarii nikt nie ucierpiał, wystarczy telefon do tzw. pogotowia elektrycznego. Krok ten pozwoli na usunięcie awarii przez profesjonalnego elektryka. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane tak, jak należy – ryzyko powstania kolejnej awarii będzie więc znikome.

Zdaniem eksperta

„Awaria elektryczna to coś, co spotkać nas może każdego dnia. Nigdy nie mamy pewności, czy w różnych, często niezależnych od nas przyczyn, nie dojdzie do uszkodzenia instalacji elektrycznej. Warto więc być przygotowanym na taką ewentualność i znać numer na pogotowie elektryczne, które może pomóc o każdej porze – kiedy tylko okaże się to konieczne” – mówi elektryk Paweł Piekarczyk

Jakie są najczęstsze przyczyny wystąpienia awarii elektrycznych?

Tak, jak już wspomnieliśmy, przyczyn awarii elektrycznych może być wiele. Wszystkie niosą natomiast ze sobą pewne konsekwencje. Niektóre z nich są błahe, inne natomiast bardzo poważne – do tego stopnia, że mogą stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia, a nierzadko nawet życia. Zapoznaj się z najczęstszymi przyczynami wystąpienia awarii elektrycznych.

#1 Zwarcie prądowe jako jedna z przyczyn awarii elektrycznych

Zwarcie prądowe nierzadko jest przyczyną wystąpienia awarii elektrycznej. Często towarzyszą mu charakterystyczne „efekty” świetlne lub dźwiękowe. Jeśli jesteś osobą, która nie zna się na elektryce, nie próbuj samodzielnie sprawdzać, co dokładnie się stało, ani tym bardziej naprawiać usterki. Jest to moment, w którym konieczny jest telefon do profesjonalnego elektryka. Tylko takie wyjście z tej sytuacji będzie prawidłowe, ponieważ zapewni bezpieczeństwo nam i pozostałym domownikom.

#2 Wybicie korków najczęstszą przyczyną awarii

Do wybicia bezpieczników, zwanych też korkami, dochodzi z różnych przyczyn. Jednak jeśli już do tego dojdzie, jest to jedna z lepszych sytuacji. Wybicie korków oznacza bowiem odłączenie zasilania, czyli dopływu prądu do danego pomieszczenia lub całego mieszkania. W tym przypadku są 2 wyjścia z sytuacji. Jeśli Twoja instalacja elektryczna jest stosunkowo nowa, wystarczy zazwyczaj ponowne włączenie bezpieczników. Kiedy natomiast mieszkasz w kilkudziesięcioletnim budynku, w którym od dawna nie było generalnego remontu, może dojść do konieczności całkowitej wymiany bezpieczników. Wówczas znów należy zadzwonić do doświadczonego elektryka. Jego wiedza, doświadczenie oraz posiadane specjalne narzędzia pozwolą na bezpieczną wymianę korków.

#3 Przeciążenie instalacji elektrycznej jako przyczyna awarii

Do przeciążenia instalacji elektrycznej może dojść w wyniku podłączenia jednocześnie do zasilania zbyt wielu urządzeń elektrycznych. W takim przypadku, jeśli bezpieczniki są w pełni sprawne, powinno wystąpić wybicie korków i odcięcie dopływu prądu. Czasami jednak na tym się nie kończy i dochodzi do zepsucia się któregoś z urządzeń. Wówczas również przydatna może okazać się wizyta elektryka, który np. poprzez wykonanie pomiarów elektrycznych stwierdzi, czy podczas awarii nie ucierpiała sama instalacja.

Kiedy jeszcze należy zadzwonić na pogotowie elektryczne?

Na pogotowie elektryczne należy zadzwonić zawsze, gdy widzimy, że coś niepożądanego dzieje się z naszą instalacją. Często objawia się to np. nieprawidłowo działającym licznikiem. W takim przypadku należy zadzwonić do wyspecjalizowanego elektryka i powiedzieć, co dokładnie się dzieje. Ten z kolei zadecyduje o konieczności – lub jej braku – przyjazdu na wskazany adres. Pamiętajmy, że prąd i związane z nim awarie to nie żarty. Zawsze należy brać na poważnie wszelkie oznaki ze strony instalacji, ponieważ w przeciwnym przypadku może ucierpieć na tym zdrowie, a nawet życie nasze i pozostałych domowników.

Autor artykułu

Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.

Potrzebujesz pomocy przy awarii elektrycznej w Twoim domu?

Zadzwoń na całodobowe pogotowie elektryczne: 662 192 344

Jak przydatny był ten artykuł?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Kiedy pogotowie elektryczne może okazać się niezbędne? 3 najczęstsze przyczyny wystąpienia awarii elektrycznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie : *
2 × 15 =


Paweł - Elektryk

662 192 344

TEL