Ostatnia aktualizacja: 19 września 2024
Płyta indukcyjna jest coraz częściej wybierana do nowo remontowanych domów i mieszkań. To alternatywa dla tradycyjnej kuchenki gazowej. Jej największymi zaletami są funkcjonalność i estetyczny wygląd, który wpisuje się w design nowoczesnej aranżacji wnętrz. Właściwa praca i efektywne działanie płyty zapewnia odpowiednie jej podłączenie do instalacji elektrycznej. Zadania tego powinien się podjąć wykwalifikowany elektryk, który posiada konkretne uprawnienia. Jakie konsekwencje może nieść ze sobą samodzielny montaż płyty indukcyjnej i dlaczego lepiej zlecić to specjaliście? Wyjaśniamy!
Czym jest płyta indukcyjna?
Płyta indukcyjna to alternatywa dla tradycyjnych kuchenek gazowych i elektrycznych. Rozwiązanie to jest coraz częściej stosowane w nowoczesnych domach i mieszkaniach, ze względu na estetykę i funkcjonalność. Płyta indukcyjna do ogrzewania wykorzystuje zasadę indukcji magnetycznej. W swoim działaniu nie potrzebuje otwartego ognia ani elementów grzewczych. Indukcja prądu w naczyniach kuchennych (specjalnie do tego przeznaczonych) następuje poprzez generowanie pola elektromagnetycznego, dzięki czemu podgrzewanie posiłków jest szybkie i efektywne.
Dlaczego warto wybrać płytę indukcyjną do swojej kuchni?
Wybór płyty indukcyjnej zamiast kuchenki elektrycznej lub gazowej do swojej kuchni ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to przede wszystkim:
- efektywność działania i szybkość podgrzewania posiłków;
- prosta, intuicyjna obsługa urządzenia;
- bezpieczeństwo użytkowania (płyta indukcyjna nie produkuje otwartego ognia, a bez obecności odpowiednich naczyń pola nie są gorące);
- łatwość w utrzymaniu czystości;
- estetyczny wygląd i nowoczesny design, pasujący do wielu wnętrz.
Kto może podłączyć płytę indukcyjną? Czy można zrobić to samodzielnie?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt indukcyjnych od różnych producentów. Wybór odpowiedniego modelu zależy od własnych upodobań i preferencji. Bardzo ważny jest jednak montaż urządzenia w kuchni. Źle zainstalowana płyta nie będzie spełniała dobrze swoich funkcji. Podłączeniem płyty indukcyjnej do instalacji elektrycznej powinien zająć się wykwalifikowany elektryk, posiadający odpowiednie uprawnienia i certyfikaty. Fachowiec wprawnym okiem oceni rodzaj instalacji, dokona odpowiednich pomiarów i zamontuje sprzęt na przeznaczonym do tego miejscu. Samodzielna instalacja płyty jest możliwa, ale nie jest wskazana i może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Zdaniem eksperta
„W teorii montaż płyty indukcyjnej może wydawać się mało skomplikowany. Większość modeli pozwala na podłączenie do jednofazowej instalacji 230V. W przypadku domów jednorodzinnych zwykle urządzenie podłącza się do instalacji trójfazowej 400V. W rzeczywistości jednak nawet drobne niedociągnięcia i niuanse mogą przynieść poważne konsekwencje. Pomoc elektryka jest w tym wypadku o wiele korzystniejszym rozwiązaniem” –mówi elektryk Paweł Piekarczyk
Jakie uprawnienia musi posiadać elektryk do podłączenia płyty indukcyjnej?
Elektryk, który zajmuje się podłączaniem płyty indukcyjnej, powinien posiadać nie tylko specjalistyczną wiedzę i umiejętności, ale również stosowne zezwolenia. Są to przede wszystkim uprawnienia eksploatacyjne (kategoria E) z dodatkowym zakresem obejmującym sprzęty elektrotermiczne. Do weryfikacji, sporządzenia protokołu oraz zatwierdzenia poprawności montażu instalacji potrzebne są ponadto uprawnienia dozorowe (kategoria D).
Jakie mogą być konsekwencje samodzielnego montażu płyty indukcyjnej?
Chociaż samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej jest możliwe, to jednak nie zaleca się praktykowania tego rozwiązania. Takie działanie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Są to między innymi:
- zła praca urządzenia, która może skutkować brakiem efektywności, zwiększonymi kosztami eksploatacji i pochłanianiem dużej ilości energii elektrycznej;
- nieodpowiednie podłączenie płyty powoduje wybicie bezpieczników, częste powstawaniem zwarć prądowych czy przeciążenie instalacji;
- niebezpieczeństwo dla użytkowników urządzenia (ryzyko porażenia prądem czy powstania pożarów ze względu na zwarcia i przeciążenia instalacji);
- utrata gwarancji producenta.
Dlaczego samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej skutkuje utratą gwarancji producenta urządzenia?
W instrukcji obsługi większości płyt indukcyjnych znajdziemy informację, że urządzenie musi zostać zainstalowane przez wykwalifikowanego elektryka z uprawnieniami kategorii E. Samodzielny montaż skutkuje utratą gwarancji producenta. W razie wystąpienia awarii należy dostarczyć sprzęt do wskazanego serwisu wraz z protokołem montażu płyty. Brak tego dokumentu oznacza utratę gwarancji i naraża nas na poniesienie dodatkowych kosztów. Taki protokół jest również podstawą do uzyskania odszkodowania, gdyby podczas użytkowania płyty doszło do pożaru lub innych szkód objętych ubezpieczeniem.
Autor artykułu
Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.
Szukasz elektryka, który zamontuje płytę indukcyjną w Twojej kuchni?
Zadzwoń: 662 192 344