Wybór odpowiedniego elektryka, który będzie ekspertem w swoim fachu, to kluczowa kwestia w wypadku podejmowania wszelkich prac związanych z instalacją elektryczną w domu czy firmie. Jest to niełatwy zawód, który wymaga z jednej strony specjalistycznej wiedzy technicznej, a z drugiej zaradności, praktycznego podejścia i umiejętności komunikacyjnych. Kluczowa jest doskonała znajomość nowinek technicznych i doświadczenie, ale także profesjonalizm i wzbudzanie zaufania. Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry elektryk i jak go rozpoznać? Podpowiadamy!

Czym zajmuje się elektryk?
Elektryk to zawód, który wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej. Do jego zadań należą wszelkie prace związane z sieciami i instalacjami elektrycznymi, w tym ich montaż, naprawy, przeglądy i konserwacje. Elektryk zajmuje się również monitorowaniem pracy urządzeń elektrycznych i ich instalacją. Ten fach obejmuje także umiejętność kładzenia kabli i przewodów oraz usuwania różnego typu usterek.

Zdaniem eksperta
„Zwarcie prądowe, wybite bezpieczniki, niedostateczna izolacja, przeciążenia instalacji lub inna awaria systemu elektrycznego, z którą nie możesz sobie poradzić? Naturalnym odruchem i najrozsądniejszym rozwiązaniem jest telefon na pogotowie elektryczne i oczekiwanie na przyjazd specjalisty. Samodzielne próby ingerowania w instalację mogą skończyć się tragicznie. Fachowcy mają nie tylko odpowiednie narzędzia do rozwiązania problemu, ale przede wszystkim profesjonalną wiedzę techniczną i umiejętności praktyczne. Wiedzą, na co zwracać uwagę, więc szybko znajdą źródło problemu i bezpiecznie go wyeliminują” – mówi elektryk Paweł Piekarczyk
Jakie cechy wyróżniają dobrego elektryka?
Znalezienie dobrego elektryka to bardzo ważne zadanie. W pewnym sensie powierzamy tej osobie zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz bliskich czy współpracowników. Praca z instalacjami elektrycznymi wymaga nie tylko wiedzy, ale też pewnych szczególnych umiejętności. Jakie cechy wyróżniają dobrego elektryka?
Specjalistyczna wiedza techniczna
Wiedza techniczna to absolutna podstawa dobrego elektryka. Fachowiec powinien znać wszystkie przepisy związane z instalacjami oraz ich najnowsze aktualizacje, a do tego być na bieżąco z nowinkami technologicznymi i wszelkimi rozwiązaniami, które stosuje się w branży. Liczy się także umiejętność sprawnego korzystania z profesjonalnych urządzeń i narzędzi, aby dokonywać pomiarów elektrycznych czy przeprowadzać zlecone prace naprawcze oraz konserwatorskie.
Nabyte doświadczenie
Dodatkowym atutem dobrego elektryka jest doświadczenie. Praca w różnych warunkach i z różnego rodzaju instalacjami pozwala na szybkie i skuteczne rozwiązywanie codziennych problemów. Im więcej obycia w zawodzie i możliwości wykorzystania wiedzy w praktyce, tym lepsza efektywność wykonywanej pracy.
Dokładność i dbałość o szczegóły
Instalacje elektryczne tworzą często skomplikowane systemy. Dobry elektryk powinien być niezwykle dokładny i dbać o najmniejsze szczegóły wykonywanej pracy. Błędy w tym fachu mogą słono kosztować – skutkują porażeniem prądem czy pożarami. Dlatego tak ważne jest, żeby specjalista stosował się do norm bezpieczeństwa, kontrolował jakość wykonywanych czynności oraz korzystał ze sprawnych, profesjonalnych narzędzi. Dodatkowym atutem będzie dbałość o estetykę i porządek w miejscu pracy, co świadczy o profesjonalnym podejściu i szacunku do klienta.
Komunikacja i umiejętności interpersonalne
Dobrego elektryka wyróżniają również umiejętności interpersonalne. W tym zawodzie pracuje się z klientami, a także często współpracuje z innymi specjalistami. Fachowiec musi więc dobrze się komunikować, a swoją wiedzę przekazywać w sposób jasny i zrozumiały. Cierpliwość, uprzejmość i grzeczność to cechy, które wzbudzają zaufanie i znacznie ułatwiają wspólną pracę.
Odporność na stres i umiejętność pracy w trudnych warunkach
Bardzo ważną cechą dobrego elektryka jest umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach oraz podejmowanie szybkich decyzji. Ta praca bywa stresująca – nieraz wymaga przebywania na wysokościach lub w ciasnych pomieszczeniach, a także pod presją czasu. Dlatego fachowiec powinien nie tylko radzić sobie ze stresem i dostosowywać się do różnych sytuacji, ale także umieć utrzymać najwyższy poziom koncentracji i skupienia.
Na co zwracać uwagę, poszukując dobrego elektryka?
Po czym poznać, że mamy do czynienia z prawdziwym specjalistą? Oprócz wymienionych wyżej cech, dobry elektryk powinien posiadać profesjonalne urządzenia i narzędzia pomiarowe oraz potrafić pewnie z nich korzystać. Dodatkowo fachowiec musi mieć ważną licencję, niezbędne zezwolenia, uprawnienia i certyfikaty, które potwierdzają jego kwalifikacje. Najlepiej, gdyby były one dostępne do wglądu dla każdego klienta.
Gdzie i jak znaleźć dobrego elektryka?
Dobrego elektryka najłatwiej znaleźć z polecenia. Nie zawsze jednak to, co sprawdziło się u innych, sprawdzi się i u nas. Dlatego warto szukać specjalistów również w sieci, na stronach WWW i forach internetowych. Należy pamiętać o tym, aby sprawdzić, czy działalność elektryka jest legalna. Dodatkowym atutem będzie łatwy dostęp do oferty, możliwość zapoznania się z uprawnieniami oraz informacjami dotyczącymi cennika usług elektrycznych.

Autor artykułu
Paweł Piekarczyk – elektryk z ponad 30-letnim doświadczeniem w zawodzie. Z pasją dba o domowy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców Krakowa oraz okolic.
Potrzebujesz niezawodnego elektryka? Skontaktuj się z nami już teraz i powierz swoje instalacje w ręce profesjonalistów!?
Zadzwoń: 662 192 344